Debata o gušenju Centralnoevropskog univerziteta (CEU) u Mađarskoj, koji je osnovao milijarder DŽordž Soros, u Evropskom parlamentu se pretvorila u „građanski rat“, prenosi Politiko.

Odgovarajući na kritike zakona upravljenog protiv tog univerziteta koji je mađarska vlada usvojila u utorak, mađarska delegacija u Evropskoj narodnoj partiji (EPP) u Evropskom parlamentu je poteze CEU uporedila sa antiutopijskom Životinjskom farmom DŽordža Orvela.

Kritičari zakona su bili „ozbiljno dovedeni u zabludu propagandom i privatnim interesima američkog milijardera Sorosa“ i bore se sa virtuelnom realnošću, naveli su Mađari u mejlu koji su svojim kolegama u EPP poslali u sredu, a u koji je Politiko imao uvid. „Kao u svetu Životinjske farme DŽordža Orvela postoje jednaki i nešto jednakiji“, napisali su mađarski poslanici.

Novim mađarskim pravilima CEU, čije je sedište u Budimpešti, zabranjeno je da organizuje studije po američkom programu. Ako se univerzitet ne bude pridržavao novih normi do 1. januara 2018, upis novih studenata biće onemogućen. Dok Budimpešta tvrdi da je njena motivacija da prekine nefer prednost CEU u odnosu na lokalne ustanove, koje mogu izdavati samo mađarske diplome, Evropa i SAD su kritikovali poteze mađarske vlade. U Budimpešti su istovremeno organizovani protesti.
Lider EPP u Evropskom parlamentu Manfred Veber u sredu je zahtevao da Evropska komisija analizira mađarski zakon. „EU je potrebna nezavisna ozbiljna procena a ne partijska politička debata“, napisao je Veber na Tviteru. „Sloboda mišljenja, istraživanja i govora je od suštinske važnosti za naš evropski identitet. EPP će to braniti po svaku cenu“, naveo je Veber.

Tibor Navračić, član Evropske komisije iz Mađarske zadužen za obrazovanje i član partije Fides premijera Viktora Orbana, takođe je kritikovao zakon ranije ove nedelje, braneći CEU kao „jednu od najznačajnijih visokoškolskih institucija ne samo u Mađarskoj, već u evropskom visokoškolskom sistemu“. Karlos Moedas, komesar EU za nauku, saopštio je da je „duboko zabrinut“ zbog zakona koji može postati „nepoželjan presedan za autonomiju akademskih institucija u Mađarskoj“. A leve frakcije u EPP traže isključenje Fidesa iz te grupacije, navodi Politiko.

Mađarska delegacija bila je uvređena odgovorom EU. „Očekivali smo… da ćemo svakako imati podršku naših kolega ovde i takođe u Evropskoj komisiji. Ali je suprotno“, naveli su mađarski članovi EPP. Kao primer su naveli prvog potpredsednika Komisije Fransa Timermansa koji je, kako navode, prošle nedelje komesarima prosledio cirkularno pismo zahtevajući od njih da „iskoriste neformalne kontakte da izraze zabrinutost“ mađarskoj vladi i „posebno preko političke grupe u Evropskom parlamentu kojoj mađarska vlada pripada“.

Odgovarajući na mejl Mađara, poslanik EPP-a iz Luksemburga Frank Engel pozvao je mađarske kolege da napuste tu grupu, a Mađarsku da napusti Evropsku uniju. „Zaboravite sranja. Znamo šta se dešava i zašto. Zašto ne napustite i EPP i EU pod uslovima koje sami odredite? Praktično ste ionako van. Pa idite. Molim vas“, napisao je Engel u mejlu u koji je Politiko imao uvid.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari