Evropski sud pravde odbacio je žalbe Mađarske i Slovačke na plan o redistribuciji izbeglica unutar Evropske unije. Obe zemlje moraju preuzeti deo izbeglica iz Grčke i Italije prema programu o „relokaciji“, prenosi kurier.at. Žalbe na odluku EU o relokaciji 120.000 tražilaca azila „potpuno su odbačene“, navodi se u juče objavljenoj presudi.
Bratislava prihvata odluku suda, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Slovačke, ali „ostaje zabrinuta“. „Primamo presudu k znanju i prihvatamo je“, rekao je portparol ministarstva Peter Susko za Welt online. On je ukazao da treba sačekati da se vide detalji presude.
„Međutim, presuda neće promeniti naše ubeđenje da sistem kvota (za raspodelu izbeglica) u praksi ne funkcioniše“, naglasio je Susko. Kurier.at podseća da je Evropski sud pravde ranije odlučio da Slovačka i Mađarska moraju prihvatiti izbeglice uprkos drugačijoj nameri te dve zemlje.
S druge strane, ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je da je jučerašnja presuda „neprihvatljiva“ i „neobavezujuća“. Mađarska će preduzeti „sva pravna sredstva“ protiv te odluke, rekao je Sijarto. On je na pres-konferenciji naveo da presuda nije „pravna niti profesionalna“, već politička.
Ako Mađarska, Slovačka i druge zemlje Evropske unije nastave da blokiraju odluku o raspodeli izbeglica, Evropska komisija bi mogla, „na solidnoj pravnoj osnovi“, kako piše kurier.at, da pokrene proceduru koja bi se u krajnjem mogla okončati visokim novčanim kaznama. Komesar EU za unutrašnje poslove Dimitris Avramopulos najavio je pokretanje ovih procedura do kraja septembra. Prve korake protiv Mađarske, Poljske i Češke Brisel je pokrenuo krajem juna.
Slovačka i Mađarska, koje su se kao i Češka i Rumunija protivile programu o relokaciji, tražile su u svojoj žalbi Evropskom sudu pravde da taj program poništi. Pozvale su se pritom na pravne i proceduralne razloge, kao i na sopstveni stav da program ne predstavlja adekvatan odgovor na izbegličku krizu.
Nekoliko dana uoči presude dopisivali su se mađarski premijer Viktor Orban i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker. Orban je najpre tražio od Komisije 440 miliona evra za izgradnju još jedne granične ograde. Junker je potom Orbana podsetio na pravila solidarnosti među članicama EU. Orban je novac takođe tražio u ime evropske solidarnosti.
Junker je pozdravio, kako je naglasio, to što Mađarska prepoznaje „solidarnost kao važan princip Evropske unije“. On je, međutim, dodao da je solidarnost „dvosmerni put“: „postoje vremena u kojim države članice treba da očekuju solidarnost, a ima i doba kada one treba da daju svoj doprinos“. „Solidarnost nije jelovnik a la kart sa kojeg se biraju kontrole granica, a odbacuje relokacija izbeglica“, naveo je šef EK u pismu Orbanu, prema tabloidu Bild.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.