Dvostranačka delegacija američkih senatora danas je tokom posete Budimpešti pozvala Mađarsku da odmah odobri zahtev Švedske za pridruživanje u NATO ali su članovi vlade odbili susret sa njima.
Senatorka Dženi Šahen (Jeanne Shaheen) izjavila je na konferenciji za medije održanoj u zgradi ambasade SAD-a da je „razočaravajuće“ što ni jedan član mađarske vlade nije prihvatio pozive da se sastane s izaslanstvom.
Mađarska je jedina od 31 postojeće članice NATO-a koja nije ratifikovala kandidaturu Švedske. Mađarska vlada suočena je sa sve većim pritiskom da deluje nakon što više od 18 meseci odlaže da deluje.
Senatori koji su bili u poseti najavili su da će podneti zajedničku rezoluciju Kongresu u kojoj se osuđuju navodno demokratsko nazadovanje u Mađarskoj i poziva vladu premijera Viktora Orbána da ukine blokadu transatlantske integracije Švedske.
„S pristupanjem, Mađarska i vaš premijer učiniće veliku uslugu slobodoljubivim nacijama širom sveta“, rekao je senator Tom Tils (Thom Tillis), republikanac iz Severne Karoline, tokom konferencije za novinare.
U izaslanstvu u Budimpešti pridružio im se i senator Kris Marfi (Chris Murphy).
U rezoluciji, do koje je došao AP, senatori ističu „važnu ulogu koju Mađarska može imati u evropskoj i transatlantskoj sigurnosti“, ali ističu da nije ispunila ranija obećanja da neće biti poslednja saveznica u NATO-u koja će potpisati članstvo Švedske.
Mađarska se, kaže se u rezoluciji, „nije pridružila svim ostalim državama članicama NATO-a u odobravanju pristupanja Švedske NATO-u, ne ispunjavajući obavezu da neće biti poslednja koja će odobriti takvo pristupanje i ugrožavajući transatlantsku sigurnost u ključnom trenutku za mir i stabilnost u Evropi.“
Međutim, premijer Mađarske Viktor Orban je u jučerašnem govoru o stanju nacije u Budimpešti nagovestio da bi mađarsko zakonodavno telo moglo uskoro popustiti.
„Dobra je vest da se naš spor sa Švedskom bliži kraju. Idemo prema ratifikaciji pristupanja Švedske NATO-u na početku prolećnog zasedanja Parlamenta“, kazao je on.
Senatorska rezolucija takođe kritikuje Orbanove sve toplije odnose s Rusijom i Kinom i napominje da je Mađarska otvorila vrata ukrajinskim izbeglicama koje su bežale pred invazijom Moskve, ali se takođe „oduprla i razvodnila sankcije Evropske unije prema Ruskoj Federaciji“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.