Predstavnički dom Kongresa SAD izglasao je u subotu dugoočekivani finansijski paket SAD za Ukrajinu.
Predstavnički dom američkog Kongresa odobrio je 95 milijardi dolara inostrane pomoći Ukrajini, Izraelu i drugim američkim saveznicima na subotnjoj sednici, dok su se demokrate i republikanci udružili nakon višemesečnog otpora ekstremne desnice zbog obnovljene američke podrške za odbijanje ruske invazije.
Sa velikom većinom glasova, pomoć od 61 milijardu dolara za Ukrajinu prošla je za nekoliko minuta. Mnoge demokrate su navijale na podijumu Predstavničkog doma i mahale zastavama Ukrajine.
Predsedavajući Predstavničkog doma republikanac Majk Džonson, koji je pomogao da se paket usvoji, rekao je posle glasanja: „Ovde smo uradili svoj posao i mislim da će istorija dobro proceniti“, prenosi Gardijan.
Isti Majk Džonson je mesecima odbijao i odugovlačio da se izglasa pomenuti paket pomoći. Zbog toga je po nekima zaslužio epitet „oportunističke zmije“.
Džonson, inače blizak bivšem predsedniku SAD Donaldu Trampu i aktuelnom republikanskom kandidatu za predsedničke izbore u novembru, u sredu uveče u obraćanju novinarima na Kapitol hilu izjavio je da bi sledeća meta ruskog predsednika Vladimira Putina mogao biti Balkan, prenela je Al Jazeera.
„Mislim da bi Putin nastavio marširati Evropom ako bi mu to bilo dozvoljeno. Mislim da bi mogao sledeći put otići na Balkan. Mislim da bi mogao imati obračun s Poljskom ili nekim od naših saveznika u NATO-u”, dodao je Džonson.
Speaker Johnson: „I’m doing here what I believe to be the right thing. I think providing lethal aid to Ukraine right now is critically important…We can’t play politics with this. We have to do the right thing.“pic.twitter.com/rzh1JK1gXe
— Republicans for Ukraine (@GOP4Ukraine) April 18, 2024
Poručio je kako bi “radije poslao metke u Ukrajinu nego američke momke”.
„Moj sin će ove jeseni krenuti u Pomorsku akademiju. To je vežba bojevim mecima za mene kao i za mnoge američke porodice”, rekao je Džonson.
Naglasio je tada da će “preuzeti lični rizik” tako što će nastaviti s planovima za glasanje u Predstavničkom domu o stranoj pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu, dok ga kolege republikanci i dalje pozivaju da napusti poziciju predsedavajućeg.
Na pitanje novinara zašto je spreman da izgubi posao samo da bi osigurao plan pomoći, Džonson je odgovorio da „uvek pokušava uraditi ispravne stvari“.
“Istorija nam sudi zbog onoga što radimo. Ovo je kritično vreme na svetskoj sceni. Mogao bih doneti sebičnu odluku i učiniti nešto drugačije, ali ovde radim ono što verujem da je ispravna stvar. Mislim da je pružanje pravne pomoći Ukrajini trenutno od ključne važnosti.”
Naglasio je da su kineski predsednik Si Đinping, predsednik Rusije Vladimir Putin i Iran “osovina zla” i da rade u koordinaciji na tom planu.
U tu „osovinu zla“ nije ubrojio Benjamina Netnjahua, premijera Izraela čija vojska je od oktobra ubila gotovo 35.000 Palestinaca mahom dece i žena.
„Za one od nas koji su vernici, biblijska je opomena da budemo uz Izrael“, kazao je.
Ko je Majk Džonson?
Republikanski kongresmen iz Luizijane Majk Džonson od prošle jeseni je predsednik Predstavničkog doma Kongresa posle višenedeljnog haosa i nekoliko neuspelih krugova izbora kandidata.
Džonson je ultrakonzervativni advokat, predstavnik vrednosti „dubokog juga“. Osvedočeni je pristalica Trampa, koji ga je 2020. podržavao u pokušajima da preokrene rezultate izbora. Tramp je podržao Džonsonovu nominaciju za predsedavajućeg, pisao je Glas Amerike.
Rođen je oktobra 1972. u Šrivportu u Luizijani, i najstariji je od četvoro dece. Njegov otac bio je vatrogasac koji je teško povređen dok je bio na dužnosti. Završio je ekonomiju, a potom se okrenuo pravu i osnovao sopstvenu advokatsku kancelariju.
Pre ulaska u Kongres, Džonson je bio advokat koji se uglavnom bavio pitanjem religijskih sloboda i uspešno odbranio zabranu sklapanja istopolnih brakova u Luizijani 2004.
„Ja sam hrišćanin, suprug, otac, dugogodišnji konzervativac, advokat specijalizovan za ustavno pravo i mali preduzetnik, baš tim redom“, rekao je za Baptistički magazin Luizijane 2016.
U skupštinu Luizijane izabran je 2015. godine i kandidovao se za Kongres 2016. Predstavlja četvrti kongresni distrikt Luizijane koji se nalazi na severozapadu zemlje.
Džonson je konzervativac koji je možda najbolje poznat po svojoj odbrani bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa kada je pokušavao da preokrene rezultat izbora 2020.
Kao advokat je učestovao u slučaju pokušaja da se ponište rezultati izbora u Pensilvaniji – gde je pobedio Bajden, i pozvao Trampa da „nastavi da se bori“.
Protivi se istopolnim brakovima i 2022. je predložio zakon koji bi školama zabranio da promovišu ili razgovaraju o rodnom identitetu.
Protivnik je abortusa, a odluku Vrhovnog suda da ukine federalnu zaštitu prava na abortus nazvao je „radosnom vešću“.
Džonson se protivio da SAD šalju pomoć Ukrajini u odbrani od Rusije. Od grupe Republikanci za Ukrajinu, koja ocenjuje kako kongresmeni stoje po pitanju podrške toj zemlji, Džonson je dobio najnižu ocenu, pisao je Glas Amerike.
Služio je kao predsedavajući kokusa konzervativnih članova Republikanske stranke u Predstavničkom domu, a bio je i potpredsednik republikanske konferencije. Drugog liderskog iskustva nema.
U braku je sa Keri Lene Rali imaju petoro dece, uključujući i usvojenog Majkla Tirela Džejmsa. „Majkla smo učinili delom naše porodice pre 22 godine kada smo bili tek mladenci, a Majkl je imao samo 14 godina i bio je na ulici“, rekoa je jednom prilikom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.