Australijanka Ketlin Folbig (56), koja je dve decenije provela u zatvoru nakon što je nepravedno proglašena krivom za ubistvo četvoro dece, danas je zvanično puštena na slobodu, a sada njeni advokati traže zakonsku reformu i obeštećenje „koje će biti najveće u istoriji Australije”.
Folbig je pomilovan i pušten na slobodu u junu na preporuku penzionisanog sudije Toma Bathursta, koji je preispitao sve dokaze predstavljene na njenom suđenju 2003. godine i našao razumnu sumnju u njenu krivicu.
Međutim, oslobađajuća presuda je zahtevala zvaničnu odluku i danas se veće sudija složilo da ona treba da bude oslobođena svih optužbi, čime je završen jedan od najpoznatijih slučajeva nepravde u Australiji.
Van suda, emocionalna Folbig zahvalila se pristalicama koje su neumorno radile na ubeđivanju vlade i pravosudnog sistema Novog Južnog Velsa da nova naučna otkrića zahtevaju pažljivije ispitivanje njenih uverenja.
„Vreme koje je bilo potrebno da se dođe do današnjeg rezultata koštalo je mnogo ljudi mnogo. Nadala sam se i molila se da ću jednog dana moći da stojim ovde sa očišćenim imenom“, rekla je Folbig dok je stajala pored svojih advokata i najbližih prijatelja.
Zatvorena je 2003. za tri ubistva i jedno ubistvo iz nehata nakon smrti četvoro dece tokom decenije od 1989. Nije bilo fizičkih dokaza da ih je ubila, ali je porota bila uverena da je verovatnoća da su svo četvoro umrli prirodnom smrću velika nisko da to mora biti ubistvo. Pojedini delovi njenog dnevnika tumačeni su i kao priznanje krivice.
Na sreću, istraga iz 2022. godine napravila je iskorak, motivisana naučnim otkrićem ranije nepoznatog smrtonosnog mutiranog gena kod njene dve ćerke.
Dokazi su pružili genetsko objašnjenje za smrt dece, što je stvorilo razumnu sumnju u njene osude, dovoljno da ubedi sudiju da preporuči njeno pomilovanje.
Kejleb, njen sin je umro je prvi 1989, zatim Patrik 1991, Sara 1993 i konačno Laura 1999. Prva tri smrtna slučaja su prvobitno pripisana sindromu iznenadne smrti odojčadi (SIDS), terminu koji se koristi kada bebe mlađe od jedne godine umru od nepoznatih uzroka.
Laura je živela najduže, ali svega 18 meseci i kad je patolog označio uzrok njene smrti kao nepoznat, krenula je istraga. Folbig je optužena i osuđena, a u medijima su je proglasili najgorom serijskom ubicom u istoriji Australije.
Njena advokatica Rhanee Rego rekla je da će pravni tim sada tražiti odštetu, koja će, kako je predvidela, biti značajna.
“Nisam spremna reći o kolikoj se svoti radi, ali biće veći od svake naknade koja je dosad isplaćena”, rekla je za CNN, prenosi zagrebački N1.
Dok je gubitak četvero dece sam po sebi nezamislivo težak, provesti nevin zbog toga 20 godina u zatvoru još je nezamislivije.
Posebno jer je Velika Britanija 2014. prepoznala slične slučajeve i reagovala, ali u Australiji su to odbacivali.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.