Makedoncima dosta čekanja, hoće u EU i NATO 1Foto: EPA-EFE GEORGI LICOVSKI

Utisak je da Hristijan Mickoski, novi lider makedonske opozicione partije VMRO-DPMNE, prećutno daje prostor da se nekako dođe do rešenja, zato što „ako Srbija ne može u EU bez rešenja problema sa Kosovom, onda je više nego jasno da Makedonija ne može ni u EU, ni u NATO bez promene našeg ustavnog imena.

I to je jasno kao dan. U protivnom, treba da se promeni državna strategija koja je ista od osamostaljenja naše države“, kaže za Danas Emilija Lazarevska, makedonska novinarka i glavna i odgovorna urednica portala ako.mk, komentarišući to što je vlada u Skoplju spremna da načini ustupke kada je reč o promeni imena Makedonije, dok sa druge strane, raspoloženje dela javnosti, bar sudeći po protestima koji su održani ove nedelje uprkos hladnom vremenu, odaje suprotni utisak. To jest, reklo bi se da u zemlji ne postoji kompromis povodom ovog pitanja.

„Kada bi bili ovde, verovatno bi vaš utisak bio drugačiji“. Jer, kako navodi naša sagovornica, većina građana podržava rešenje problema sa Grčkom oko ustavnog imena, zato što žele u EU i NATO.

„Svakako da je nemoguće postići totalni konsenzus, ali ankete govore da je ljudima stagnacije preko glave. Žele napredak. Ako pitate i mene i ja bih vam rekla da ne želim da se moja zemlja zove drugačije, osim Republika Makedonija. Sa druge strane, podržavam ulazak u NATO i EU. To kazuje sve“, ukazuje Lazarevska. Na pitanje, da li veruje da će doći i do promena u Ustavu, na čemu Grčka insistira u proteklih meseci, naša sagovornica tvrdi da niko ne može da prihvati „mešanje u naše unutrašnje poslove i promenu identiteta i našeg Ustava“. „Mislim da to neće nikako proći“, zaključuje Lazarevska.

Podsećamo, makedonski premijer izjavio je pre dva dana nakon samita o Zapadnom Balkanu u Londonu, „da je Makedonija spremna da učini promenu imena, ali da ona neće biti velika, jer je to veoma teško pitanje“. Takođe, posrednik UN Metju Nimic, a ne vlada u Skoplju kako je prvobitno interpretirano u medijima, je predložio četiri opcije za novo ime države: Republika Severna Makedonija, Republika Gornja Makedonija, Republika Vardarska Makedonija i Republika Makedonija (Skoplje).

Prema rečima makedonskog premijera, ostaje pitanje da li postoji „realna potreba“ da se menja ustav, što je Grčka zatražila prethodnih meseci. Grčki dnevnik Katimerini objavio je pre tri dana tekst pod naslovom „Predlog sporazuma u sedam tačaka“ o tome kakvo rešenje Grčka predlaže za rešenje spora. Predlog u sedam tačaka se odnosi prvo na samo ime Makedonije, drugo je „obim korišćenja naziva“, trecće je jezik, četvrto „identitet“, peto „komercijalna upotreba“ naziva, šesto i sedmo su „skraćenice i akronimi“. Makedonija je već poručila da se o identitetu i jeziku ne može pregovarati. List navodi da taj predlog može biti ili u celini prihvaćen ili odbačen, odnosno da se neće pregovarati o bilo kojem od pojedinačnih pitanja koja su razmatrana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari