Lideri EU još bez dogovora o Bregzitu 1Foto:EPA-EFE ANDREAS SCHAAD

Evropska unija bi trebalo da se odupre pozivima britanske premijerke Tereze Mej da se postigne kompromis o Bregzitu, stav je francuskog predsednika Emanuela Makrona.

Po dolasku u Salcburg, na neformalni samit lidera EU, Makron je apelovao na svoje evropske kolege da sačuvaju čvrst pristup prema Bregzitu u odgovoru na zahtev Mej da se postigne kompromis i njene optužbe da francuski predsednik želi da Britanija pati.

Makron, koji se navodno bori protiv porasta populizma u Evropi, kaže da blokiranje bilo kakvog pokušaja Britanije da bira elemente članstva EU mora biti prioritet u preostalim danima pregovora o Bregzitu. „Mej je govorila prošle noći“, kazao je Makron aludirajući na njeno izlaganje pred liderima EU u Salcburgu. „Moja prva želja je da ostanemo jedinstveni i da imamo zajednički pristup. To je nužno. Druga stvar je da ostanemo koherentni. Rešenje mora biti nađeno. Treća stvar je da moramo da imamo pravi sporazum do novembra“, rekao je Makron. Veliki broj lidera EU priznali su da je nužno naći kompromis kako bi se izbegle tvrde granice na ostrvu Irska i imati okvir za trgovinski dogovor.

Zajednički „stav“ lidera EU nakon razgovora u Salcburgu jeste da vreme za dogovor o Bregzitu ističe. Još nema sporazuma o ovom pitanju uključujući i to kako izbeći nove punktove na severnoirskoj granici. Tereza Mej je apelovala na lidere EU da se usredsrede na dogovor o Bregzitu u naredna dva meseca navodeći da rok neće biti produžavan. Na večeri u Austriji, pred svojih 27 kolega, kazala je da su njeni prioriteti da se očuvaju ekonomske veze kao i da se osiguraju obećanja data Severnoj Irskoj. Domaćin skupa, austrijski kancelar Sebastijan Kurc, kazao je: „Znate da su kao i ranije pristupi veoma različiti. Ali da naglasim nešto pozitivno … nasuprot tvrdnjama medija, mislim da su obe strane svesne da će postići dogovor samo ako se okrenu jedni prema drugima“. Pregovori o uslovima izlaska Britanije iz EU i budućim odnosima su u kritičnoj fazi, imajući u vidu da je ostalo svega šest meseci od predviđenog datuma britanskog napuštanja Unije, 29. marta 2019.

Havijer Betel, premijer Luksemburga, kazao je novinarima da je uveren da je „neophodan kompromis obe strane ne samo jedne“. Na pitanje zašto nema kompromisa odgovorio je da za pregovaračkim stolom ima i onih kolega koje misle kao Tereza Mej“.

Holandski premijer Mark Rute, čija zemlja gaji pristup da se britanskoj premijerki ponudi kontrapredlog u narednih nekoliko nedelja, kazao je da izbegavanje scenarija bez dogovora nije rešenje. EU je svesna domaćih opasnosti sa kojima se suočava Mej, naročito pred predstojeću partijsku konferenciju konzervativaca. Obično otvoreni predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker kratko je komentarisao izlaganje britanske premijerke. „Bilo je interesantno, fino, nije bilo agresivno. Ona radi svoj posao“, rekao je Junker.

Prethodno je češki premijer Andrej Babiš kazao da bi voleo da vidi situaciju da se u Britaniji organizuje novi referendum o članstvu u EU – iako je Mej ukazivala liderima EU da ta opcija nije na stolu. Babiš smatra da bi drugi referendum brzo rešio problem, ali je takođe rekao da se nada dogovoru.

U svom govoru u Salcburgu, Mej je naglasila da će „ozbiljni predlozi“ za buduću saradnju između Britanije i EU osigurati zajedničku blisku vezu. Prema navodima portparola vlade u Londonu, premijerka je svojim kolegama kazala da je Bregzit „jedinstveno komplikovan“ izazov koji bi morao da bude okončan na vreme. Mej ima tri prioriteta, a to su zaštita Severne Irske unutar Velike Britanije, osiguranje trgovinskih veza sa EU i očuvanje bliskih bezbednosnih odnosa sa EU u rešavanju zajedničkih pretnji.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari