Francuski predsednik Emanuel Makron i nemačka kancelarka Angela Merkel su obećali u ponedeljak da će preinačiti partnerstvo svojih država da bi „rekonstruisali“ EU. „Složili smo se da želimo da razradimo akcioni plan za perspektivu EU na srednje staze“, izjavila je Merkelova, koja je u Berlinu održala zajedničku konferenciju za novinare s Makronom.
Merkel je dodala da Makron i ona imaju „zajedničko uverenje da ne treba samo da se bave izlaskom Ujedinjenog Kraljevstva (iz EU)“, već treba da razmisle kako da „prodube i osnaže“ EU i evrozonu. Nemačka kancelarka je naglasila da će biti „spremna“ i na promene ugovora EU „ako su od koristi“, te je istakla da će EU biti „ranjiva“ ako odbije da promeni postojeća pravila. Makron je rekao da promene ugovora „više nisu francuski tabu“, prenosi EUObzerver.
Dvoje lidera je reklo da će se u julu održati sastanak na ministarskom nivou na kojem će se raditi na zajedničkim predlozima u vezi s reformama EU, uključujući inicijative za uskla|ivanje pravila o oporezivanju.
Sastanak s Merkelovom je prvi Makronov sastanak u inostranstvu nakon inauguracije koja je održana u nedelju. Nemačka kancelarka je bila prvi zvaničnik s kojim su se sastali nakon zvaničnog stupanja na predsedničku funkciju i Makronovi prethodnici Nikola Sarkozi i Fransoa Oland.
Novi francuski predsednik je rekao da želi „poverenja vredan“ odnos s Nemačkom, a ne „odnos pružanja otpora i ucenjivanja“. On je naglasio da će Francuska biti „iskren, direktan i konstruktivni partner“. Makron je tokom predsedničke kampanje govorio da Francuska treba da se približi Nemačkoj, naročito kroz sprovođenje reformi. U nedelju je imenovao Filipa Etjena, aktuelnog francuskog ambasadora u Berlinu i bivšeg ambasadora pri EU, za svog diplomatskog savetnika. U ponedeljak je imenovao za premijera Eduara Filipa, koji je kao i Merkelova političar desnog centra i koji tečno govori nemački.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare s Merkelovom, Makron je rekao da će imati „težak zadatak“, ali da će njegova agenda biti da postigne ekonomske i socijalne reforme kao i reforme u obrazovnom sistemu. Makron je istakao da će sprovesti reforme „ne zato što to Evropa zahteva, već zato što je to Francuskoj potrebno“, mada su one „neophodne i za obnavljanje franko-nemačkih odnosa“.
Prvi put nakon izbora Makron je predstavio svoju viziju evrozone. On je istakao da je evrozoni potreban „svež novac“ kroz „kapacitete realnog budžeta“, koji, prema njegovim rečima, takozvani Junkerov plan od 315 milijardi ne može da obezbedi. Makron je dodao da će to morati da se uradi pomoću „planova o konvergenciji i pravih strukturalnih reformi“. Makron se osvrnuo i na jedan od povoda za zabrinutost Nemačke, rekavši da „nikada nije branio ideju o evroobveznicama ili o zajedničkom prihvatanju postojećeg duga u evrozoni jer bi to pojedine zemlje učinilo manje odgovornim.
Nemačka kancelarka i francuski predsednik su razgovarali i o pitanjima kao što su reforma azilantskog sistema EU i reciprocitet u trgovini. Nakon sastanka Makron i Merkelova su večerali u rezidenciji kancelarke, ispred koje su se okupili gra|ani da pozdrave francuskog predsednika.
Dvoje lidera je obećalo „blisku saradnju“ na svim pitanjima, čak i ako se ne budu uvek slagali. „Interesi Nemačke su blisko povezani sa interesima Francuske. Evropa je dobro samo ako postoji snažna Francuska“, rekla je Merkelova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.