Makron obećao Ukrajini rakete dugog dometa: Šta su francuski projektili SCALP? 1Foto: Tony Overman/The Olympian via AP, File

Francuska je najavila da će Ukrajini isporučiti krstareće rakete dugog dometa kao pomoć u njenoj kontraofanzivi protiv Rusije.

Govoreći na marginama samita NATO-a u Litvaniji u utorak, francuski predsednik Emanuel Makron rekao je da je cilj isporuke projektila da se ukrajinskim snagama omogući „da steknu kapacitet za duboke udare“, piše Al Džazira.

Makron nije precizirao kakvo će oružje biti isporučeno, ali su zvaničnici francuske vlade rekli novinarima da predsednik misli na rakete SCALP, koje mogu da lete 250 km.

Saopštenje dolazi mesecima nakon što je Britanija počela da isporučuje Ukrajini identične rakete, koje naziva senka oluje.

Šta je SCALP?

SCALP je raketa od 1.300 kg naoružana konvencionalnim eksplozivom, obično lansirana iz aviona kao što su Eurofighter Tiphoon Britanskog ratnog vazduhoplovstva ili francuski Rafale.

Napravio ga je evropski proizvođač MBDA. To je zapadno oružje najvećeg dometa isporučeno Kijevu do sada – tri puta više od kapaciteta Ukrajine pre isporuke britanske Storm Shadov u maju.

Raketa je sposobna da pogodi ciljeve daleko na istoku zemlje koju je okupirala Rusija, daleko iza linija fronta koje su ostale relativno nepromenjene mesecima.

MBDA je na svojoj veb stranici saopštila da je SCALP „dizajniran da ispuni zahtevne zahteve unapred planiranih napada na fiksne ili stacionarne ciljeve od velikog značaja, kao što su utvrđeni bunkeri i ključna infrastruktura“.

Korišćen je u brojnim sukobima, uključujući Irak, Libiju i Siriju.

Kako funkcioniše SCALP?

Projektil koristi inercijalnu navigaciju, GPS i referenciranje terena da projektuje kurs na maloj nadmorskoj visini do cilja kako bi se izbeglo otkrivanje.

Takođe koristi infracrvenu kameru za uparivanje ciljnih slika sa sačuvanom slikom „kako bi se osigurao precizan udarac i minimalna kolateralna šteta“, tvrdi MBDA.

Bojeva glava se može programirati da detonira ili iznad mete, u onome što je poznato kao vazdušni udar, pri udaru ili nakon prodora.

Takve sposobnosti su „kritične za ukrajinske snage da poremete rusku logistiku i komandu i kontrolu“, rekao je Ivan Klišč, istraživač Međunarodnog centra za odbranu i bezbednost sa sedištem u Estoniji.

SCALP napadi bi mogli da pomognu „trenutnim ukrajinskim operacijama… da polako napreduju, da zaštite svoje snage i smanje sopstvene gubitke koliko god je to moguće“, dodaje se.

Šta kaže Francuska?

Dok su neki zapadni saveznici zabrinuti da bi ukrajinske snage mogle da pokrenu napade na samu Rusiju, Makronovi komentari impliciraju da je Pariz dobio uveravanja od Kijeva da rakete neće biti ispaljene na Rusiju.

Govoreći u Viljnusu, on je rekao da će isporuka raketa „očuvati preciznost i koherentnost naše doktrine, odnosno omogućiti Ukrajini da brani svoju teritoriju“.

Njegova poruka iz Vilnjusa ponovila je poruku britanskog ministra odbrane Bena Volasa, koji je u maju rekao da će Olujna senka „omogućiti Ukrajini da potisne ruske snage koje se nalaze na suverenoj ukrajinskoj teritoriji“.

Makron nije rekao koliko će projektila biti isporučeno, ali je francuski diplomatski izvor rekao agenciji Rojters da se razgovara o 50 raketa SCALP.

Veruje se da Francuska ima arsenal od manje od 400, prema odbrambenom časopisu Defense et Securite Internationale.

Rakete bi dolazile iz postojećih francuskih vojnih zaliha, rekao je francuski vojni izvor novinskoj agenciji Frans pres, dodajući da će to biti „značajan broj“.

Odvojeno, francuski vojni izvor rekao je Rojtersu da se rakete integrišu u ukrajinske borbene avione ruske proizvodnje.

Umesto da bude korak eskalacije, rekao je izvor, oružje dugog dometa bi pomoglo Ukrajini da uravnoteži snage sa Rusijom, koja je sposobna da udari mnogo dalje.

„To ponovo balansira stvari i omogućava Ukrajini da udari duboko iza ruskih linija i prodre u teže ciljeve“, rekao je izvor.

Kakva je bila reakcija Rusije?

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov upozorio je da je odluka Francuske da pošalje projektile “greška” koja bi mogla imati štetne posledice za ukrajinsku stranu.

“Naravno, to nas prisiljava da poduzmemo protivmere”, rekao je Peskov.

Rusija kaže da zapadna isporuka oružja Ukrajini ne može uticati na tok sukoba, koji Moskva naziva “specijalnom vojnom operacijom”.

„Oni bi samo pogoršali sudbinu kijevskog režima“, rekao je Peskov.

Rusija je besno reagovala nakon što je Ujedinjeno Kraljevstvo najavilo da će isporučiti seriju raketa Storm Shadow, upozoravajući da Britanija rizikuje da bude “potpuno uvučena” u sukob.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari