U toku 2017. države Evropske unije prijavile su 14.451 slučaj malih boginja, od toga najviše, 38 odsto, zabeleženo je u Rumuniji.
Takođe, male boginje bile su uzrok 30 smrtnih slučajeva na teritoriji EU, navodi se u godišnjem izveštaju Evropskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC).
Samo u decembru, u 14 zemalja prijavljeno je novih 682 slučaja, dok je u Francuskoj i Grčkoj zabeležen značajan porast u odnosu na prethodne mesece.
I dok Grčka prednjači sa 342 slučajeva, čak 98 više obolelih od podataka zabeleženih u novembru, Francuska prolazi kroz epidemiju jer je u toku poslednjeg meseca u prethodnoj godini zabeležila 65 obolelih za razliku od novembra kada je taj broj iznosio 11, kao i oktobra u kojem je prijavljeno 13 slučajeva.
U više od polovine ukupno prijavljenih slučajeva, tačnije u 61 odsto, laboratorijskim nalazima utvrđeno je postojanje virusa. Međutim broj kako prijavljenih tako i potvrđenih slučajeva nije precizan, pogotovo na teritoriji Rumunije gde institucije zbog tamošnje epidemije još nisu uspele da zabeleže podatke i obaveste institucije EU, kao i činjenice da Litvanija i Malta nisu učestvovale u istraživanju.
Među članicama koje prednjače, a nakon Rumunije gde je zabeleženo 5.560 slučajeva, nalaze se Italija sa brojkom od 5.004, zatim Grčka sa 967 i Nemačka sa 929 zabeleženih slučajeva. Ni bilans smrtnih ishoda obolelih osoba ne pokazuje drugačiju sliku Evrope, u Rumunije 19 smrtnih ishoda, sledi Italija sa četiri, zatim Grčka sa dva smrtna ishoda, dok su Bugarska, Francuska, Nemačka, Španija i Portugalija zabeležile su po jedan tragičan ishod.
U izveštaju koji prati godišnje kretanje malih boginja na teritoriji zemalja članica kao uzrok kretanja ove bolesti navodi se nizak nivo vakcinacije. Pa se tako podatak da u toku 2015. i 2016. godine vakcinacija drugom dozom protiv malih boginja nije bila na optimalnom nivou u čak dvadeset od tadašnjih 27 država članica smatra ključnim kada je reč o uzrocima virusa.
Kao optimalan nivo vakcinacije smatra se da je 95 odsto stanovništva jedne države vakcinisano i taj procenat smatra se kao nivo zaštite dovoljan da prekine širenje zaraznih bolesti. Taj nivo vakcinacije je za sada dostignut u Ujedinjenom Kraljevstvu, Mađarskoj, Švedskoj i u zemljama Pirinejskog poluostrva. Kao jedina balkanska zemlja koja je ispunila ovaj kriterijum navodi se Hrvatska.
Da su nevakcinisane osobe podložnije virusu, dokazano je i ovim istraživanjem gde su 87 procenata obolelih bile upravo nevakcinisane osobe. Kako postoji više doza vakcinacije, oni koji su vakcinisani samo jednom činili su osam odsto, dok su osobe koje su vakcinisane sa dve ili više doza činile dva procenta obolelih.
Prema podacima ECDC, 94 odsto svih slučajeva države su klasifikovale kao uvezene, preciznije njih 13.541. Zarazne bolesti pa tako i male boginje klasifikovane kao uvezene u godišnjim izveštajima razvrstavaju se na podvrste, slučajeve endemskog oboljenja, oboljenja u vezi sa uvozom i slučajeve uvezene iz drugih država. Većina slučajeva označena je kao endemska, tacnije 11.989, zatim kao slučajevi u vezi sa uvozom i najmanji broj činili su direktno uvezeni slučajevi.
Podsetimo, da bi se neki slučaj tretirao kao uvezen iz druge države moraju postojati virusni ili epidemiološki dokazi o izloženosti bolesti van regiona ili države najmanje sedam dana pre pojave simptoma. Slučajevi u vezi sa uvozom se beleže ukoliko je neka lokalna infekcija izazvana virusom uvezena sa druge teritorije, a endemska oboljenja su ona oboljenja koja se javljaju samo u okviru jedne populacije ili teritorije.
Utvrđeno je i koje je starosno doba najpodložnije oboljenju malih boginja, pa je tako 45 odsto zaraženih bilo starije od 15 godina. Kod dece, koja čine 37 procenata obolelih, najviše je onih do jedne godine starosti, jer ta deca nisu dostigla nivo razvoja dovoljan da prime drugu dozu vakcine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.