"Maloletni" predsednik u haotičnoj Beloj kući 1Foto: Fonet/AP

Donald Tramp je bio oduševljen izbornom pobedom, iako nije uživao u sopstvenoj inauguraciji i bio je zaplašen Belom kućom.

Ovo su navodi, između ostalog, u knjizi novinara Majkla Vulfa „Vatra i bes: Unutar Trampove Bele kuće“, čije je delove preneo britanski Gardijan.

Knjiga, bazirana na više od 200 intervjua, iznosi niz eksplozivnih otkrića među kojima i to da Tramp nikada nije očekivao da će osvojiti izbore za predsednika 2016. Za sekretarku za štampu Bele kuće Saru Sanders knjiga je pak ispunjena „lažnim i obmanjujućim proračunima“.

Autor kaže da je imao detaljan uvid u administraciju i ističe da je nakon predsednikove inauguracije imao „polutrajno sedište“ u zapadnom krilu Bele kuće. Posmatrači navode da je ovo za predsednika SAD ne baš pohvalna knjiga koja ga prikazuje kao „maloletnika“, a njegovu Belu kuću kao „haotičnu“.

Prema navodima iz knjige, bivši strateg Trampove izborne kampanje Stiv Benon smatrao je da je sastanak između Trampovog sina i grupe Rusa bio „izdajnički“. Rusi su ponudili Donaldu Trampu mlađem informacije štetne po Hilari Klinton na sastanku u junu 2016. Ovi navodi iz knjige nagnali su juče advokate američkog lidera Trampa da napišu pismo Benonu, navodeći da je prekršio sporazum o „neobelodanjivanju“, te da je oklevetao predsednika iznoseći detalje iz Bele kuće kroz razgovore sa autorom knjige. Očekivano, Tramp je izrazio neslaganje s Benonom nakon što su citirane njegove reči u novoj knjizi kojima opisuje sastanak između Trampovog sina i grupe Rusa kao „izdajnički“. Za predsednika, Benon je izgubio razum nakon što je izgubio posao u Beloj kući.

Vulf u svojoj knjizi piše ono što mu je Benon rekao na jednom sastanku: „Tri uticajna momka u kampanju su mislili da je dobra ideja da se sastanemo sa stranom vladom u konferencijskoj sobi na 25. spratu Trampove kule bez advokata. Oni nisu imali svoje advokate. Iako su mislili da to nije bilo izdajnički ili nepatriotski ili loše dogodilo se nešto i trebalo je da se odmah pozove FBI.“ Banon je kazao da će istraga Ministarstva pravde o vezama između Trampove kampanje i Moskve biti usredsređena na pranje novca dodajući da će razbiti „Tramp juniora kao jaje na nacionalnoj TV“.

U Vulfovom članku pisanom za NJujork magazin, a koji je adaptiran za njegovu knjigu, autor opisuje iznenađenja i užase u Trampovom kampu nakon izborne pobede novembra 2016. „Nešto posle osam sati uveče u izbornoj noći kada je potvrđeno do tada neočekivano Tramp junior je kazao svom prijatelju da je njegov otac izgledao poput duha. Melanija je bila u suzama, ne u radosti. Kasnije je došlo do neverovatno transformacije Trampa, koji je postao čovek uveren da zaslužuje i da je sposoban da bude predsednik SAD.“

Kako piše Vulf, Tramp nimalo nije uživao tokom svoje inauguracije, Bio je besan što su „zvezde“ visokog kova „držale bukvicu“ o lošem smeštaju, očigledno je imao problema da umiri svoju suprugu koja je bila na ivici suza. Celog dana bio je namrgođen, spuštenih ramena, savijenih obrva, suvih usana“. Ipak na ove navode iz knjige oglasila se direktorka za komunikacije kancelarije prve dame, Stefani Grišam, koja je kazala da je Melanija podržavala svog supruga i njegovu odluku da se kandiduje te da je bila uverena u njegovu pobedu i bila je veoma srećna kada je pobedio.

„Za Trampa je, čini se, Bela kuća bila pomalo zastrašujuća. Povukao se u spavaću sobu i prvi put od Kenedija predsednički par je spavao u odvojenim prostorijama. Tokom prvih dana naredio je da se postave još dva TV ekrana, nova brava na vratima spavaće sobe, što je dovelo do zahlađenja odnosa sa Tajnom službom, koja je insistirala da ima pristup sobi.“

Trampova ćerka Ivanka i njen suprug DŽared Kušner navodno su postigli dogovor prema kojem bi ona mogla u budućnosti da se kandiduje za predsednika, piše u knjizi. Vulf, koji je prethodno pisao biografiju Ruperta Mardoka, opisuje da je Tramp imao visoko poštovanje prema novinskoj korporaciji medijskog titana. „Rupert Mardok, koji je obećao da će pozvati izabranog predsednika, kasnio je. l kada su neki od gostiju kretali da odlaze, sve više uznemireni Tramp ih je uveravao da je Rupert na putu. „On je jedan od sjajnih. Moraš ostati da ga vidiš.“ Ne shvatajući da je sada jedan od najmoćnijih ljudi na svetu, Tramp je i dalje pokušavao da se nakloni medijskim mogulima koji su ga dugo smatrali šarlatanom i budalom, piše u knjizi. Čini se da divljenje Trampa prema Mardoku nije bilo obostrano. Mardok je Trampa, zbog stavova o imigracionoj politici, nazvao „idiotom“, prenosi Gardijan.

U novoj knjizi piše i da je bivši savetnik za nacionalnu bezbednost SAD Majkl Flin znao da bi prihvatanje novca iz Moskve za govor moglo da mu se „obije o glavu“. Volf piše da su pre izbora prijatelji rekli Flinu da nije dobra ideja da uzme 45.000 dolara od Rusa za govor. „To će biti problem ukoliko pobedimo“, uveravali su ga.

Bler se nadao mestu savetnika

U knjizi se takođe navodi i da je bivši britanski premijer Toni Bler rekao Trampu tokom sastanka prošlog februara da ga je britanska obaveštajna služba špijunirala tokom kampanje, navodi se u izveštaju Tajmsa. Ističe se i da se Bler nadao da će dobiti mesto savetnika Trampa za Bliski istok. Portparolka Blera za Tajms je kazala pak da su ovi navodi „potpuna izmišljotina“ te da Bler nije nudio sebe za bliskoistočnog savetnika Trampa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari