Kina je uvela maloletnicima zabranu na igranje video-igrica u cilju borbe, kako je navela Vlada u Pekingu, ozbiljne zavisnosti „koja je štetna po psihičko i mentalno zdravlje maloletnih lica“.
Prema odredbama koje je u utorak objavila Državna uprava za štampu i publikacije, deci koja imaju manje od 18 godina je sada zabranjeno da igraju onlajn igrice od deset uveče do osam ujutru. Maloletnicima je tokom radne nedelje dozvoljeno da igraju igrice samo 90 minuta dnevno, a vikendima i za državne praznike tri sata.
Novim pravilima se ograničava količina novca koja se može potrošiti u onlajn igricama na 200 juana mesečno, odnosno 29 dolara, za decu između osam i 16 godina i na 400 juana, odnosno 57 dolara za one između 16 i 18 godina. Od maloletnika će se zahtevati da koriste pravo ime i identifikacione brojeve prilikom logovanja.
Ova zabrana predstavlja najnoviju meru vlade za ograničavanje kineske industrije onlajn video-igara, koja je među najvećim u svetu. Od kompanija i onlajn platformi se zahteva da primenjuju nova pravila, koja treba da služe kao „vodič“ roditeljima, rekao je neimenovani portparol Državne uprave za štampu i publikacije za državnu agenciju Sinhua.
Kako je izvestila agencija, „vodič“ za nove mere je razmišljanje Si Đinpinga o socijalizmu. Si je prošle godine kritikovao video-igrice zato što uzrokuju kratkovidost kod dece, te je vršio pritisak na zvaničnike da kontrolišu industriju. Ministarstvo obrazovanja je nakon Sijeve izjave 2018. saopštilo da će uvesti nove odredbe o broju dozvoljenih onlajn video-igrica, ograničiti broj novih video-igara i smanjiti količinu vremena koje maloletnici provode igrajući igrice.
Pod Sijevim rukovodstvom kineske vlasti su pokrenule „čistku“ onlajn ili medijskog sadržaja koji je označen kao „nezdrav“. Portparol Kabineta je rekao da će prema novim odredbama biti zabranjene i seksualno eksplicitne igrice, kao i kockarske i one koje su pune krvi i nasilja. Korisnici mikrobloga Vejbo su izrazili sumnju u vezi s tim koliko će zabrana maloletnicima biti efikasno sprovođena. Maloletnici bi mogli da koriste identifikacione brojeve svojih roditelja, kao što mnogi već i rade da bi izbegli ograničenja koja se tiču starosnog doba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.