"Želimo da vladamo, Makron vrši administrativni puč": Marin Le Pen pred drugi krug izbora u Francuskoj 1Foto: EPA-EFE

„Želimo da vladamo“, poručila je jutros desničarska političarka iz Nacionalnog skupa Marin Le Pen uoči drugog kruga izbora u Francuskoj u nedelju.

Govoreći jutros za Frans Inter, Marin Le Pen je kazala da bi poštovala ulogu Žordana Bardele ako on postane premijer i da ne bi želela da sama bude deo vlade, prenosi Gardijan.

Upitana da li će Nacionalni skup pokušati da formira vladu ako ne dobije većinu u nacionalnoj skupštini, Le Penova je rekla da bi bila potrebna većina.

„Očigledno je da ne možemo da prihvatimo da idemo u vladu ako ne možemo da delujemo“, rekla je ona.

„Želimo da vladamo“, naglasila je dodajući da ako Nacionalni skup ne bude imalo većinu pokušaće da nadoknade dodatnim poslanicima, na primer sa desnice.

Le Pen je takođe rekla da neće sedeti u vladi i da neće biti predsednica Narodne skupštine.

„Biću na čelu grupe poslanika“, rekla je Le Pen.

Na pitanje da li će se pridružiti novoj evropskoj političkoj grupi koju je formirao Mađar Viktor Orban, ona nije dala konkretan odgovor, već je rekla da će stranka pogledati šta je na stolu nakon izbora u Francuskoj.

„Koncentrisani smo na izbore koji su od suštinskog značaja za budućnost zemlje“, rekla je ona.

Le Pen je takođe u istom intervjuu, prenosi Politico, optužila francuskog predsednika Emanuela Makrona da žuri da imenuje najviše zvaničnike u, kako ona vidi, potezu otimanja vlasti.

„To je neka vrsta administrativnog državnog udara“, rekla je Le Pen za radio Frans Inter u utorak, pozivajući se na izveštaje iz štampe u kojima se kaže da Makron žuri sa nekoliko ključnih imenovanja na visokom rangu u državnoj službi zemlje, uključujući i najviša mesta u Evropskoj uniji.

„Kada želite da se suprotstavite glasovima biračkog tela, rezultatima izbora, tako što ćete postaviti svoje ljude… ja to nazivam administrativnim udarom” rekla je Le Pen.

Ovo je samo najnovija epizoda u tekućoj borbi između Makronovog tabora i Nacionalnog okupljanja oko predsednikovih ovlašćenja, pri čemu krajnje desničarska stranka tvrdi da bi oni u budućoj vladi trebalo da imenuju ključne zvaničnike.

Proteklih dana Makron je imenovao nekoliko najviših zvaničnika u Francuskoj i zalagao se da njegovi saveznici dobiju ključne poslove u Briselu.

Prošle nedelje, Makron je predložio potvrđivanje Tijerija Bretona za francuskog evropskog komesara, što je izazvalo kritike Le Penove.

Francuski predsednik je takođe pregovarao sa drugim evropskim zvaničnicima da svog bivšeg savetnika za EU ​​Aleksandra Adama pošalje u Brisel kao zamenika šefa kabineta predsednice Komisije Ursule fon der Lajen.

Tokom sastanka kabineta prošle nedelje pre prvog kruga izbora, Makron je takođe imenovao nekoliko najviših zvaničnika, uključujući ambasadore, novog šefa kabineta francuskog vazduhoplovstva i novog direktora EU u Ministarstvu spoljnih poslova.

Francuski birači će ove nedelje ponovo izaći na birališta u drugom krugu vanrednih parlamentarnih izbora. Krajnje desničarski pokret Nacionalni skup bio je veliki pobednik u prvom krugu prošle nedelje, osvojivši 33 odsto glasova.

U intervjuu za Politico bivši predsednik Komisije Žan-Klod Junker je predvideo da će „Makron imati vrlo malo uticaja na pravac evropske politike jer je to pod jurisdikcijom vlade, koja drži bič u ruci“.

Pred krajnji rok koji ističe danas popodne za registraciju za drugi krug glasanja na parlamentarnim izborima više od 160 kandidata je već odustalo od trke u korist levice kako bi sprečili pobedu krajnje desničarskog Nacionalnog skupa.

Većina onih koji su odustali je iz levičarske koalicije, iako kandidati koji podržavaju Emanuela Makrona takođe popuštaju da pomognu levičarskim rivalima, uključujući tri mlađa ministra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari