Mario Dragi: EU će morati da uloži ogromnu količinu novca da bi se izborila sa dubokim izazovima sa kojima se suočava 1foto EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Bivši predsednik Evropske centralne banke Mario Dragi rekao je danas da će Evropska unija morati da uloži ogromnu količinu novca za relativno kratko vreme da bi se izborila sa dubokim izazovima sa kojima se suočava.

Dragi, koji je dobio zadatak da izradi izveštaj o konkurentnosti EU, sastao se danas sa ministrima država članica u Gentu, kako bi razgovarali o najboljem načinu da se dođe do potrebnih sredstava, prenosi Politiko.

On je ukazao da tri stuba na koja se EU oslanjala – jeftina energija iz Rusije, izvoz u Kinu i američki odbrambeni aparat – više nisu čvrsti kao ranije, a samo na zelenoj i digitalnoj tranziciji Unija bi morala da troši 500 milijardi evra godišnje.

Dragi je naveo da je otprilike toliki i finansijski jaz na godišnjem nivou između Evrope i Sjedinjenih Država kada je reč o investicijama i istakao da bi trećinu tog iznosa EU trebalo da obezbedi iz javnog novca.

Na sastanku su se svi učesnici složili oko toga šta treba promeniti da bi se povećala konkurentnost EU, od snižavanja cena energije do smanjenja regulatornih opterećenja, ali su se podele pojavile kada je počelo da se govori o javnom novcu.

Jasno su stavili do znanja da će u narednim mesecima biti potrebno mnogo diskusija o tome, a Dragi ih je pozvao na „hrabru akciju“ po pitanju investicija.

Dragi je istakao i neophodnost kanalisanja evropske privatne štednje, rekavši da „javnog novca nikada neće biti dovoljno“, ali je stavio na sto i opcije za pronalaženje sredstava na nivou EU.

Prema njegovim rečima, EU bi mogla da stvori novi zajednički gotovinski instrument, kao što su zajmovi, ili da koristi privatna partnerstva, u kojima bi Evropska investiciona banka imala važnu ulogu.

Francuski predsednik Emanuel Makron i neki drugi lideri EU podržavaju ideju novog zajedničkog duga, a
evropski komesar za ekonomiju Paolo Đentiloni je više puta iznosio ideju o nekoj vrsti fonda EU sledeće generacije, ali to nije dobro dočekano u svim članicama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari