Marković razgovarao sa Tilersonom 1Foto:EPA/Boris Pejović

Predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković izjavio je u Vašingtonu da je glavna tema njegovog razgovora sa američkim državnim sekretarom Reksom Tilersonom u ponedeljak bila unapređenje već dobrih bilateralnih odnosa Crne Gore i Sjednjenih Američkih Država, posebno zbog činjenice da će Crna Gora uskoro postati članica NATO.

Predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković izjavio je u Vašingtonu da je glavna tema njegovog razgovora sa američkim državnim sekretarom Reksom Tilersonom u ponedeljak bila unapređenje već dobrih bilateralnih odnosa Crne Gore i Sjednjenih Američkih Država, posebno zbog činjenice da će Crna Gora uskoro postati članica NATO.

Podelili smo i zabrinutost sadašnjom situacijom u regionu, brojnim otvorenim pitanjima u nekoliko država koja prete da zaustave integraciju zemalja Zapadnog Balkana i prema Evropskoj uniji i prema NATO, istakao je Marković u intervjuu Glasu Amerike.
Prema njegovim rečima, veoma važna tema jeste i uloga i pozicija Rusije u regionu Zapadnog Balkana i njen interes da svoj strateški interes obezbedi na ovom prostoru na štetu država koje žele ili koje idu u pravcu evropske i evroatlantske integracije.

– Danas mi je gospodin Tilerson rekao da su veoma zainteresovani za situaciju na Zapadnom Balkanu jer je Zapadni Balkan veoma važan sa aspekta stabilnosti Evrope i da žele da budu prisutni i na Zapadnom Balkanu i u Evropi – rekao je Duško Marković.

Takođe je, rekao je Marković, zajednički je konstatovano da bi bilo neprihvatljivo da politika proširenja Evropske unije na Balkanu bude zamrznuta ili pod znakom pitanja. Marković rekao je da očekuje da Španija u naredna dva dana okonča proceduru ratifikacije Pristupnog protokola Crne Gore NATO i da je dogovoreno da Crna Gora svoje instrumente npristupanja dostavi 5. juna.

– To znači da će Crna Gora toga dana formalno postati članica NATO iako će na Samitu u Briselu krajem ovog meseca biti predstavljena praktično kao članica – rekao je Marković.
Marković je obavestio državnog sekretara SAD Reksa Tilersona o pritisku Rusije na Crnu Gori i snažno prisustvo Rusije u regionu Zapadnog Balkana.

On je Glasu Amerike rekao da je stav američkog državnog sekretara Tilersona da delovanje Rusije u Crnoj Gori nije usamljen slučaj već da primera ima i u drugim zemljama u Evropi i šire i da je konstatovano da se pritisak širi.

– Što se tiče Crne Gore mi smo veoma strpljivi, čak i iznad nacionalnog dostojanstva. Vidite da se tak pritisak na Crnu Goru nastavlja i ovih dana, da su veoma i teške i rigidne i preteće poruke Ministarstva spoljnih poslova Rusije – istakao je Marković.

Marković tvrdi da je negativna kampanja Rusije u početku bila usmerena prema političkim liderima i političkim strankama, a da sada ide u pravcu ugrožavanja naše ekonomije i blokade izvoza naših kompanija kao što su ‘Plantaže’ i ‘Montenegro Airlines’.

– Ali, ono što je posebno zabrinjavajuće je da se vodi neprimerna, primitivna i prizemna kampanja u odnosu na naše turističke potencijale, na našu sigurnost i stabilnost kvalifikujući nas kao zemlju u kojoj su nesigurni svi koji dođu, a posebno ruski građani, da je Crna Gora zemlja kriminala, korupcije i prostutuciji. Zabrinuti smo i što sve češće imamo najava u raznim lažnim dojavama o podmetanju eksplozivnih naprava na javnim mestima, u objektima, u turističkim kapacitetima. To je sve priprema jednog opšteg scenarija nestabilnosti i nesigurnosti koji bi mogao rezultirati radikalnim akcijama. Zbog toga smo veoma zabrinuti – rekao je Marković.
Odgovarajući na pitanje „Glasa Amerike“ da li Crna Gora u istraživanju događaja sarađuje sa Sjedinjenim Američkim Država odgovorio potvrdno, dodajući da je neposredno nakon otkrivanja slučaja Crna Gora pokrenula saradnju sa odgovarajućim službama u regionu i van regiona i da je posebno snažna saradnja sa službama SAD i zemalja NATO i EU.

Na pitanje da li je u prošlogodišnjim događajima u Crnoj Gori direktno učestvovala država Rusija Marković je rekao da Crna Gora želi da veruje da u tome nema direktne uloge ruskog državnog vrha, ali da isto tako nema adekvatne reakcije na kontinuitet napada nakon 16. oktobra posebno preko Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

Na pitanje o unutrašnjopolitičkoj sceni predsjednik Vlade je rekao da zahtev opozicije za vanrednim izborima ne može biti prihvaćen iz političkih razloga – jer bi to bio novi teren za destruciju iz Rusije i iz pravnih razloga jer su posmatrači ocenili da su prošlogodišnji parlamentarni izbori bili najbolji do sada i da odražavaju volju naroda.

Marković je dodao i da želi povratak opozicije u Skupštinu, ali da ne pristaje na ucene jer one ne vode rešenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari