Mas: Žalićemo se do Strazbura 1Foto: EPA/ QUIQUE GARCIA

Bivši lider Katalonije Artur Mas dobio je dvogodišnju zabranu vršenja državne funkcije i određena mu je kazna od 36.500 evra pošto ga je Vrhovni sud Katalonije proglasio krivim za nepoštovanje španskog Ustavnog suda, budući da je 2014. raspisao neobavezujući referendum o nezavisnosti Katalonije.

Dve njegove bivše ministarke Hoana Ortega i Irene Rigau takođe su proglašene krivim i dobile su zabranu vršenja državne funkcije na 21, odnosno 18 meseci, kao i novčanu kaznu od 30.000, odnosno 24.000 evra. Svo troje su izbegli zabranu vršenja državne funkcije na devet do deset godina jer nisu proglašeni krivim za zataškavanje istine.

Prema pisanju EUObzervera, saopštili su da će podneti žalbu španskom Vrhovnom sudu, a ako bude bilo neophodno, obratiće se i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. „Ovo se neće završiti u Španiji. Ovo će završiti u Strazburu, u srcu Evrope“, izjavio je Mas na konferenciji za novinare. On je govorio u sedištu svoje katalonske Evropske demokratske partije u Barseloni ispred znaka na kojem je prikazana glasačka kutija s rečima „Uradio bih to ponovo!“ Mas je kasnije u intervjuu na televiziji izjavio da iza sudske presude „postoji jasna politička namera“. On je ukazao da je presuda zbog konsultativnog referenduma o nezavisnosti izrečena istog dana kada je škotska liderka Nikola Stardžon saopštila da će raspisati drugi referendum o nezavisnosti. „Ujedinjeno Kraljevstvo neće izvesti Škote pred sud“, rekao je Mas.

Škotska je organizovala prvi referendum o nezavisnosti 2014, nekoliko nedelja pre konsultacije u Kataloniji, zbog koje je Mas i dobio sudsku kaznu. Mnogi Katalonci zahtevaju da se raspiše zakonom obavezujući referendum po ugledu na Škotsku, a koji bi odobrio Madrid i kojim bi se pokrenula debata između onih koji su za nezavisnost i onih koji su protiv. „Presudom u ovom kaznenom procesu se osuđuju demokratski izabrani predstavnici koji su samo pokušali da poslušaju volju naroda i omoguće mu da se izrazi. To nas podstiče da nastavimo da tra`imo odgovor u glasačkoj kutiji iako druga strana u sporu nije spremna za dijalog… Ona i dalje ulaže žalbe, ide na sud i donosi presude o krivici“, navodi se u saopštenju aktuelnog katalonskog lidera Karlesa Pudžemona.

Španski premijer Marijano Rahoj nije komentarisao presudu. Portparol njegove konzervativne Narodne partije je rekao da odluka pokazuje da „niko nije iznad zakona“ i naglasio da će vlada obezbediti garancije da Katalonija poštuje zakon. Rahoj i većina nacionalnih političkih lidera su rekli da bi regionalni referendum u Kataloniji bio neustavan.

Mas je bio predsednik Katalonije od 2010. do 2016, u periodu kada je skočila podrška za nezavisnost regiona. Rigau, nekadašnja Masova ministarka za obrazovanje, jedina je među troje kažnjenih lidera i dalje na državnoj funkciji kao član katalonske vlade. Očekuje se da se povuče čim zvanično dobije presudu. Budući da je Pudžemon najavio da će se ove godine povući s funkcije, očekuje se da se Mas kandiduje na sledešim katalonskim izborima.

Građani podeljeni

Iako je većina Katalonaca za referendum, region je podeljen kada je reč o pitanju nezavisnosti. Nedavno sprovedena anketa javnog mnjenja, koju je uradio katalonski državni institut, pokazuje da je 44,9 odsto Katalonaca za otcepljenje od Španije, dok je 45,1 odsto protiv. Na konsultativnom referendumu 2014. osamdeset odsto se izjasnilo za nezavisnost, ali je samo trećina građana s pravom glasa izašla na glasanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari