Mask nagrađuje Trampove birače? 1Foto: EPA-EFE/WILL OLIVER

Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask saopštio je danas da će do 5. novembra svakog dana poklanjati milion dolara jednom registrovanom glasaču u Pensilvaniji, jednoj od sedam ključnih saveznih država koje tradicionalno odlučuju ishod izbora.

Pobednik će svakog dana biti izabran nasumično među onima koji potpišu peticiju Maskove predizborne grupe AmericaPAC, koju je osnovao da podrži republikanskog kandidata Donalda Trampa da se vrati u Belu kuću, prenosi BBC.

Prvi ček na milion dolara dodeljen je na predizbornom skupu u subotu uveče u Gradskoj kući zapanjenom čoveku, čije ime je izvučeno na lutriji.

Maskova odluka je odmah pokrenula debatu oko njene legalnosti, a istaknuti stručnjak za izborno pravo Rik Hasen napisao je na svom blogu da misli da je ona „očigledno nezakonita“.

Federalni zakon kaže da se svako ko „plati, ponudi da plati ili prihvati plaćanje bilo za registraciju za glasanje ili za glasanje“ suočava sa potencijalnom novčanom kaznom od 10.000 dolara ili kaznom zatvora od pet godina.

Iako Mask traži od glasača Pensilvanije samo da potpišu peticiju, Hasen je doveo u pitanje nameru koja se iza toga krije.

„Peticiju mogu da potpišu samo registrovani birači u neopredeljenim državama, što taj postupak čini nezakonitim“, tvrdi Hasen, profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Kalifornije u Los Anđelesu (UCLA).

Oni koji potpišu peticiju, kojom se traži da će podržati slobodu govora i pravo na oružje, moraće da daju svoje kontakt podatke, što potencijalno omogućava Maskovoj predizvornoj grupi AmericaPAC da ih kontaktira u vezi sa glasanjem.

Kampanje i komiteti za političke akcije i do sada su se oslanjali na taktike kao što su potpisivanje peticija, zahtevi za anketiranje ili kupovinu robe, da bi izgradili ogromne baze podataka sa informacijama o glasačima, a ti podaci se zatim mogu koristiti za preciznije ciljanje birača ili prikupljanje sredstava od pristalica.

Mask je ranije rekao da će dati 47 dolara svakome ko u neopredeljenim državama dovede registrovanog glasača da potpiše peticiju.

Ta strategija je izazvala nezadovoljstvo stručnjaka, poput Hansena, ali bi moglo da se kaže da je reč o rupi u izbornom zakonu, jer tom ponudom niko nije direktno plaćen da glasa, bez obzira što se radi o uvođenju novca u proces koji bi mogao da identifikuje verovatne Trampove glasače.

Guverner Pensilvanije Džoš Šapiro, demokrata koji podržava Kamalu Haris, danas je Maskovu strategiju ocenio kao „duboko zabrinjavajuću“.

Mask, koji se poslednjih godina pojavio kao ključni Trampov pristalica, pokrenuo je grupu AmericaPAC u julu sa ciljem da podrži kampanju bivšeg predsednika, kojoj je do sada donirao 75 miliona dolara.

Na veb stranici grupe piše da je grupa „AmericaPAC kreirana da podrži ključne vrednosti: sigurne granice, sigurni gradovi, razumna potrošnja, pravičan pravosudni sistem, slobodan govor i pravo na samozaštitu.

Mask je rekao da je cilj da se pridobije „više od milion, a možda i dva miliona birača u ključnim državama da potpišu peticiju za podršku Prvom i Drugom amandmanu“. Očekuje se da će izborna trka biti odlučena u Pensilvaniji, Viskonsinu, Severnoj Karolini, Džordžiji, Mičigenu, Arizoni i Nevadi.

Mask je trenutno najbogatiji čovek na svetu, sa procenjenom neto vrednošću imovine od 248 milijardi dolara, prema američkom poslovnom magazinu Forbs.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari