Masovne demonstracije u Poljskoj protiv potencijalnog „Polegzita“ 1foto EPA-EFE/ART SERVICE 2 POLAND OUT

Širom Poljske u nedelju su održane demonstracije u znak podrške članstvu u Evropskoj uniji, pošto je poljski sud doneo presudu da delovi zakona EU nisu u saglasnosti s poljskim Ustavom, što pobuđuje strahove od „Polegzita“.

Političari širom Evrope su izrazili zaprepašćenje odlukom poljskog Ustavnog suda u četvrtak, zbog koje je nastupila kriza u odnosima Brisela i Varšave. Jedan od komentatora je rekao da odluka predstavlja „nuklearni udar na pravni poredak EU“.

Organizatori su saopštili, preneo je Gardijan, da su protesti održani u više od sto gradova u zemlji i u nekoliko u inostranstvu, te da se samo u Varšavi okupilo između 80.000 i 100.000 ljudi koji su mahali zastavama Poljske i EU i uzvikivali:“Ostajemo!“

Donald Tusk, bivši predsednik Evropskog saveta i sadašnji lider glavne opozicione partije Građanska platforma, rekao je da politika vladajuće partije Pravo i pravda (PiS) ugrožava budućnost Poljske u EU.

„Znamo zašto žele da napuste Evropsku uniju – da bi mogli da krše bez kazne pravila demokratije“, rekao je Tusk, govoreći ispred Kraljevskog dvorca u Varšavi, gde ga je okružilo na hiljade učesnika protesta dok su sa strane bila policijska vozila. On je uputio apel građanima da „brane evropsku Poljsku“, preneo je Bi-Bi-Si.

Odlukom Suda se odbacuje suštinski princip da zakon EU ima prednost u odnosu na nacionalne zakone. Vladajuća PiS je saopštio da ne planira „Polegzit“. Desničarske populističke vlade u Poljskoj i Mađarskoj su u sve gorim odnosima sa Evropskom komisijom zbog niza pitanja – od prava LGBT zajednica do nezavisnosti pravosuđa.

„Baš kada je Bregzit postao realnost, što niko nije očekivao, ista stvar se dešava ovde“, rekao je Januš Kučinski (59) koji je bio na ulici u istorijskom jezgru Varšave, koje vodi ka Kraljevskom dvorcu.
Pozdravljajući odluku suda u četvrtak, piše Gardijan, poljski premijer Mateuš Moravjecki je rekao da svaka članica Evropske unije mora da uživa poštovanje i da EU ne treba da bude samo „grupacija onih koji su ravnopravni i ravnopravniji“.

„Imamo ista prava kao druge zemlje. Želimo da ta prava budu poštovana“, napisao je na Fejsbuku nakon što je Sud saopštio odluku. On je, međutim, naglasio da „Poljskoj jeste mesto u evropskoj porodici država i da će to i ostati“, preneo je Bi-Bi-Si.

Državna televizija TVP, za koju kritičari tvrde da je pod kontrolom vlasti, emitovala je kajron „protesti protiv poljskog Ustava“ u okviru priloga o protestima.

Među govornicima na demonstracijama je bilo političara iz redova opozicije, kao i umetnika i aktivista. „Ovo je naša Evropa i niko nas neće izbaciti iz nje“, rekla je Vanda Tračik-Stavska, 94-godišnja veteranka Varšavskog ustanka protiv nemačkog okupatora 1944.

Inicijativu pred sudom je pokrenuo Moravjecki u okviru aktuelnog spora u vezi s vladavinom prava Varšave i Brisela nakon što je Evropski sud pravde ranije ove godine doneo presudu da će mehanizam Poljske za disciplinovanje sudija kršiti uredbe EU i naredio je njegovo suspendovanje.

Pariz i Berlin su, piše Juronjuz, podržali Brisel u zajedničkom saopštenju u kojem su ponovili da „članstvo u EU ide ruku pod ruku s potpunim i bezuslovnim poštovanjem zajedničkih vrednosti i odredbi“.

„Poštovanje tih vrednosti i odredbi je odgovornost svake države članice, a samim tim, naravno i Poljske koja ima jednu od ključnih pozicija u EU. To nije samo moralna obaveza, već i zakonska“, navodi se u saopštenju i naglašava „podrška za Evropsku komisiju kao čuvara ugovora kojima se garantuje poštovanje evropskog prava“.

Saopštenje francuskog i nemačkog šefa diplomatije Žan-Iva le Drijana, odnosno Hajka Masa usledilo je manje od jednog dana nakon što je mađarski premijer Viktor Orban potpisao rezoluciju Vlade kojom se pozdravlja odluka poljskog Ustavnog suda.

Orban podržava Varšavu
Mađarska vlada u rezoluciji poziva institucije EU da poštuju suverenitet 27 država članica bloka, rekao je Orbanov portparol Bertalan Havasi.
U njoj se takođe navodi da je „loša praksa institucija EU kojom se zanemaruje princip delegiranja ovlašćenja bila okidač za to da poljski Ustavni sud razmotri pitanje zakonskog prvenstva“.
„Prvenstvo zakona EU treba da se primenjuje samo u domenima u kojima EU ima nadležnost za šta je okvir postavljen u osnivačkim ugovorima EU“, navodi se u dokumentu, preneo je Juronjuz.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari