Proslavljeni grčki kompozitor Mikis Teodorakis izjavio je danas da Grčka nikada neće dati ime „Makedonija“.
On je, govoreći na masovnim demonstracijama u Atini zbog potencijalnog kompromisa Grčke sa vlastima u Skoplju oko zvaničnog imena Makedonije, pozvao narod da se ujedini „kao nikada pre“.
On je poručio grčkoj vladi da ako misli da potpiše ime koje sadrži naziv „Makedonija“, u obavezi je da za to prvo pita grčki narod.
„U ovom teškom vremenu za našu zemlju, kada se ponovo grupišu crni oblaci iznad nas, prete nam ovom sporazumom kao nikada do sada“, rekao je on i dodao da je bilo pokušaja da se Grci ubede da su Makedonci direktni potomci Filipa i Aleksandra Velikog.
Prema njegovim rečima, Grčka mora da bude oprezna u odbrani svog nacionalnog integriteta i ponovio svoju raniju ocenu da je nakon Jugoslavije, sledeći korak Grčka.
Neki učesnici protesta u Atini sukobili su se danas sa policijom, koja je morala da upotrebi i suzavac.
Istovremeno sa protestom u Atini, organizovavan je i kontra miting levičarskih grupa na svega kilometar rastojanja od glavnog protesta.
Zbog protesta grčka prestonica je od jutarnjih sati u blokadi i pod „opsadom“
Bivši grčki premijer Antonis Samaras podržao je demonstracije, poručivši da će ovo biti „veliki dan za zemlju“.
„Katimerini“ navodi da je vlada umanjila značaj protesta u vreme kada pregovori zvaničnika Atine i Skoplja ulaze u kritičnu fazu.
Nedavno objavljene ankete pokazuju da se skoro 60 odsto Grka protivi upotrebi reči „Makedonija“ u nazivu bivše jugoslovenske republike, dok 35 odsto grčkih ispitanika kaže da ne bi imalo ništa protiv kombinovanog naziva u kojem bi se našla i ta reč.
Istovremeno, 65 odsto ispitanika pozitivno gleda na protestne skupove u vezi sa imenom Makedonije, prenosi portal „Grik reporter“.
Većina glasača vladajuće grčke partije Siriza — 57 odsto njih — veruje da je dobro što se takvi skupovi organizuju.
Protesti se održavaju nakon što je posrednik u pregovorima o sporu oko imena Makedonije, specijalni izaslanik generalnog sekretara UN Metju Nimec, posetio Atinu i Skoplje, gde je sa zvaničnicima razgovarao o mogućnostima rešenja 25-godišnjeg spora.
Nimec je izjavio da je optimista i da obe strane imaju volju da pronađu zajedničko rešenje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.