Masovni protesti protiv puča u Sudanu na obeležavanju godišnjice pobune 1foto EPA-EFE/STR

Građani Sudana izašli su danas na ulice Kartuma i drugih gradova u masovnim protestima protiv vojnog preuzimanja vlasti u oktobru i kasnijeg sporazuma o vraćanju premijera Abdalaha Hamdoka kojim je, po njihovom mišljenju, marginalizovan prokret ostvaren u toj državi.

Današnje demonstracije obeležavaju treću godišnjicu pobune koja je dovela do toga da je vojska uklonila dugogodišnjeg autokratu Omara al Bašira i njegovu islamističku vladu, u aprilu 2019.

Sudan je tada krenuo, kako se ocenjuje, krhkim putem ka demokratiji a zemljom je vladala zajednička vojno – civilna vlada. Vojni puč 25. oktobra ove godine poremetio je proces tranzicije i doveo do velikih uličnih protesta.

Snimcki objavljeni danas prikazuju demonstrante na ulicama Kartuma i  Omdurmana. Demonstranti se vide kako mašu sudanskom zastavom i belim zastavama sa slikama poginulih u pobuni i u protestima koji su usledili posle puča.

Uoči demonstracija sudanske vlasti pojačale su mere bezbednosti u glavnom gradu, zabariakadirali zgrade vlade i vojske da spreče demonstrante da uđu u generalštab vojske i u predsedničku palatu. Oni su takođe blokirali glavne puteve i mostove koji vode do Kartuma i Omdurmana preko reke Nil.

Protesti su organizovani i u drugim gradovima među kojima i Atbara, gde je počela pobuna protiv Al Bašira.

Proteste je sazvao prodemokratski pokret koji je doveo do pobune protiv Al Bašira i kasnije sklopio sporazum o podeli vlasti sa generalima u mesecima posle svrgavanja Bašira.

Odnosi između generala i civila u prelaznoj vladi bili su nestabilni i na kraju su doveli do vojnog preuzimanja 25. oktobra kada je smenjena Hamdokova vlada.

Premijer Hamdok je ponovo vraćen na mesto premijera prošlog meseca pod međunarodnim pritiskom u dogovoru koji predviđa nezavisnu tehnokratsku vladu uz nadzor vojske. Sporazum je uključio oslobađanje državnih zvaničnika i političara koje je vojska uhapsile u puču.

Pregovori su u toku da se dogovori o novoj političkoj poverlji usmerenoj ka uspostavljanju šireg konsenzusa među političkim snagama i pokretima, rekao je general Abdel Fatah Burhan vođa vladajućeg Suverenog veća.

U obraćanju Sudancima kasno sinoć uoči protesta Hamdok je rekao da je postigao sporazum sa vojskom 21. novembra da bi se izbeglo krvoproliće. On je upozorio da bi zemlja mogla da zapadne dalje u haos uz ekonomske i bezbednosne izazove.

Poručio je da sporazum treba da sačuva ono što je vlada postigla do sada u poslednje dve godine i da zaštiti zemlju od zapadanja u novu međunarodnu izolaciju. Ocenio je da je sporazum najefikasniji i najjeftiniji način za povratak na put građanske i demokratske tranzicije i pozvao političke stranke da se slože oko nacionalne povelje da bi se završila demokratska tranzicija i postigao mir sa pobunjeničkim grupama.

Prodemokratski pokret u međuvremenu insistira na tome da se vlast preda civilnoj vladi kako bi ona predvodila tranziciju. U njihovim protestima ponavlja se slogan „Nema pregovora, nema kompromisa“, nema podele vlasti sa vojskom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari