Prema pisanju BBC, uginula je najmanje trećina od 270 nasukanih kitova duž obale australijskog ostrva Tasmanije, a spasioci strahuju od još uginuća, prenosi Radio slobodna Evropa
Masovno nasukavanje na zapadnoj obali ostrva otkriveno je u ponedjeljak.
Morski biolozi trude da spasu preostale kitove u nezgodnoj operaciji koja će verovatno potrajati danima. Nepoznato je što je izvuklo kitove na obalu.
Nasukavanje kitova uobičajeno je u toj regiji, ali taj broj nasukanih sisara nije viđen više od deset godina.
Tasmanija je poslednji put masovno nasukavanje imala 2009. godine kada je na kopno izbačeno oko 200 kitova.
Spasioci Tasmanijskog programa za zaštitu mora stigli su kasno u ponedjeljak i pronašli tri grupe kitova preko puta Macquarie Headsa, udaljenog vrha ostrva s ograničenim pristupom brodovima i putevima.
Oko 200 sisara nasukalo se na peščanom delu plaže u blizini rampe za brodove, dok je 30 drugih pronađeno nekoliko stotina metara dalje. Još trideset pronađeno je dalje u unutrašnjosti duž plaže Ocean. Mnogi se kitovi nalaze na „relativno nepristupačnim” mestima, što predstavlja izazov za spasioce.
Tim od oko 40 obučenih spasilaca počeo je u utorak ujutro puštati u more mali broj kitova, koristeći opremu za takve operacije.
„Obično imamo posla sa životinjama nasukanima na plaži. Ovo je drugačije. Imamo životinje koje su delom nasukane, tako da im verovatno neće trebati previše vremena da se vrate u more”, rekao je biolog divljih životinja dr Kris Carlyon.
Ako se kitovi snalaze dobro u moru, sledeći je korak izvući ih u dublja područja. Doktor Carlyon rekao je novinarima da bi ovo verovatno bio izazov u slučaju pojave jake plime. Čamci bi se mogli koristiti za pomoć u manevrisanju. Međutim, rekao je da su mnoge životinje jednostavno prevelike ili na neprikladnom mestu.
Ova vrsta kitova može narasti do sedam metara sa težinom do tri tone.
„Krenućemo s onim kitovima koji su u najboljoj situaciji”, rekao je dr Carlyon. On je takođe dodao da su spasioci iz prethodnih misija znali da ovi kitovi mogu preživeti tri ili četiri dana nasukani na plaži, a mnogi iz ove grupe bili su u dobrim, „mokrim i hladnim“, uslovima.
Zvaničnici su pozvali javnost da se skloni sa mesta događaja, rekavši da imaju dovoljno pomagača.
Oko Australije i Novog Zelanda različite vrste kitova svake godine čine sezonske migracije u jatima velikim i do 1000 životinja.
Istraživači kažu da slede vođu, a njihove jake društvene veze mogu dovesti do masovnijih nasukavanja.
„Možda su se neki od njih jednostavno izgubili i izdvojili od grupe, a budući da su kitovi toliko društvena vrsta, možda su privukli i ostale životinje”, dodaje dr. Carlyon.
Na Novom Zelandu je 2018. godine uginulo preko 200 kitova u roku od nedelju dana u odvojenim nasukavanjima širom istočne obale te države.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.