"Dijabolik" i "Mršavko" koji je navodno sa 18 počinio prvo ubistvo: Ko je Mateo Mesina Denaro, uhapšeni šef sicilijanske Koza nostre? 1

“Pao” je čovek broj jedan italijanske mafije – Mateo Mesina Denaro (60), poslednji Korleoneze i jedan od najtraženijih kriminalaca na svetu.

Italijanski mediji su izvestili da je bio na terapiji u privatnoj klinici Madalena u sicilijanskom gradu Palermu kada je uhapšen. Nakon toga su ga karabinjeri odveli na tajnu lokaciju.

Denaro zvani “Dijabolik” se nekada smatrao kandidatom za šefa šefova sicilijanske mafije naročito nakon smrti Bernarda Provencana 2016. i Salvatorea Rine 2017.

Do 1996. navodno je ubio ili je pokušao ubiti 61 osobu. U odsustvu je osuđen na više kazni doživotnog zatvora. To uključuje ubistvo tužilaca Đovanija Falkonea i Paola Borselina 1992, bombaške napade 1993. u Milanu, Firenci i Rimu, kao i kidnapovanje, mučenje i ubistvo 11-godišnjeg sina mafije koji je postao državni svedok.

Iako je Mesina Denaro bio u bekstvu od 1993. smatralo se da i dalje izdaje naređenja svojim podređenima sa raznih tajnih lokacija. Bivši italijanski ministar unutrašnjih poslova Angelino Alfano nazvao je 2015. godine Denara “prvim čovekom Koza Nostre”.

Policija od 2009. postepeno steže obruč oko Denara. Uhapšeno je više od stotinu njegovih saradnika i rođaka, uključujući njegovog brata i sestru. Od industrijalca koji je u njegovo ime vodio posao s vetroelektranama zaplenjeno je rekordnih 1,3 miliona evra zarade.

Ovaj 60-godišnjak, koji je jednom neslavno tvrdio: “Napunio sam groblje, sasvim sam”, naizgled je zadržao svoj luksuzni način života neko vreme nakon što je otišao u bekstvo, zahvaljujući bankrotu nekoliko pojedinaca. Po Đakomu Di Đirolamu, autoru biografije Mesine Denara koja nosi naziv “Nevidljivi”, mafijaš je prvi put izvršio ubistvo kad mu je bilo osamnaest godina.

"Dijabolik" i "Mršavko" koji je navodno sa 18 počinio prvo ubistvo: Ko je Mateo Mesina Denaro, uhapšeni šef sicilijanske Koza nostre? 2
Foto: EPA-EFE/CARABINIERI HANDOUT

Već godinama Mesina Denaro je, kažu, kao duh na Siciliji – niko ga nije video ali svi o njemu pričaju. Štitila ga je tradicionalna “omerta”(mafijaški kodeks časti, ćutnje i nesaradnje sa vlastima) a policija je raspolagala samo njegovim starim fotografijama koje je kompjuterski prilagođavala nagađajući kako bi mogao izgledati danas.

U avgustu 2021. italijanska TV RAI objavila je snimak iz marta 1993. na kome je Denara prvi put identifikovan tokom suđenja na kojem je pozvan da svedoči. Posle nekoliko nedelja je pobegao.

Mesina Denaro je često prikazivan kao nemilosrdni plejboj mafijaš i ženskaroš, koji vozi skupi Porše sportski automobil i nosi Roleks sat, Rej Ban naočare za sunce i elegantnu odeću Armanija i Versaće. Dok se probijao u mafijaškim krugovima zvali su ga “U Sicco” (mršavko).

Rođen je u sicilijanskom Kastelvetranu, 26. aprila 1962. u etabliranoj mafijaškoj porodici. Njegov otac, Frančesko Mesina Denaro, poznat kao Don Čičio, bio je načelnik Kastelvetrana i šef mafijaške komisije u regionu Trapani i jedan od osnivača Banco Sicula, prve privatne banke.

Mateo je navodno naučio da koristi pištolj sa 14 godina, a svoje prvo od mnogih ubistava počinio je sa 18. Navodno je stekao reputaciju tako što je ubio rivalskog šefa Vinćenza Milaca iz Alkama i zadavio Milacovu trudnu devojku.

Vatreni je igrač kompjuterskih igrica, a priča se da je otac vanbračnog deteta, što je neobično u konzervativnoj kulturi mafije. Kao takav, on se značajno razlikuje od tradicionalnih bosova mafije kao što su Salvatore Rina i Bernardo Provenzano, koji su tvrdili da su se pridržavali konzervativnih porodičnih vrednosti.

Prema Direzione distrettuale antimafia (organ Državnog tužilaštva koji je nadležan za postupke koji se odnose na krivična dela mafijaškog tipa) iz Palerma, Denaro ima interese u Venecueli i kontakte sa kolumbijskim kartelima za trgovinu drogom, kao i sa ‘Ndrangetom. Njegove ilegalne mreže sežu do Belgije i Nemačke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari