Britanski list The Guardian navodi kako je Dubai pretekao špansko ostrvo „Costa del Crime“, koje je poznato kao „najozloglašenije mesto na svetu“ kada je u pitanju pranje novca, i ističe da su britanski državljani oštetili trezor Velike Britanije za nekoliko milijardi funti.
List ukazuje da su britanski istražitelji obradili informacije o pojedinim nekretninama u Dubaiju, koje ukazuju da su Britanci u periodu između 2005. i 2016. godine iskoristili Dubai za prikrivanje oporezive imovine u Ujedinjenom Kraljevstvu u vrednosti od 16,5 milijardi funti.
Rod Stone, bivši pomoćni direktor Nacionalne jedinice za koordinaciju organizovanog kriminala pri Carinskoj i poreskoj upravi Velike Britanije, pojasnio je kako su manipulatori od 2005. godine počeli slati svoje robe preko Dubaija u pokušaju potkopavanja sposobnosti poreznih vlasti da identifikuju kružne kretnje koje ukazuju na uvoz roba iz zemalja u kojoj nisu predmet poreza na dodanu vriednost.
Preko banaka do manipulacija
Stone ističe da ovi manipulatori koriste banke u Dubaiju kako bi izbegli stroge procedure vezane za sprečavanju pranja novca u Velikoj Britaniji.
List navodi da je međunarodna istražno telo, Projekat izveštavanja o organizovanom kriminalu i korupciji, u periodu između 2014. i 2016. godine dobilo podatke o nekretninama u Dubaiju i otkrilo da je Moustafa al-Hassani delovao na potezu između Dubaija i Londona.
Prema istrazi, Hassani, veletrgovac mobilnim uređajima i strastveni zaljubljenik u luksuzne automobile, duguje velike sume novca nakon što je kupio nekretnine vredne 2,5 miliona funti.
Njegov mlađi brat Haidar, od koga HMRC pokušava naplatiti milione funti odštete, također je kupovao nekretnine u Dubaiju.
Grupa istraživačkih novinara pod nazivom „Otkrivene finansije“ utvrdila je da je jedan od manipulatora optuženih za korištenje kompanija u Velikoj Britaniji i Britanskim Devičanskim ostrvima s ciljem izbegavanja poreza posedovao najmanje tri nekretnine u Dubaiju.
Među optuženima se nalazi i Mohsin Salya iz Prestona, koji je u Nemačkoj odležao kaznu zatvora u trajanju od tri godine i tri meseca zbog utaje poreza povezane s EU sistemom trgovine emisionim jedinicama gasova sa efektom staklene bašte.
Stotine miliona funti od PDV-a
Prema navodima optužnice iz 2016. godine, Salya je bio član bande prevaranata koja je u Nemačkoj pokušala izbeći plaćanje poreza u iznosu od 125 miliona funti kroz nezakonitu poreznu evaziju preko kompanije u Dubaiju.
The Guardian pojašnjava da se ove malverzacije odvijaju tako što britanska kompanija uvozi proizvode visoke vrednosti koja je oslobođena poreza na dodatnu vrednost i prodaje je drugoj kompaniji u Velikoj Britaniji s dodatkom poreza na dodatnu vrednost.
Kompanija koja uvozi proizvode zadržava iznos poreza na dodatnu vrednost i ne plaća ga HMRC-u.
Tekst preuzet sa portala Al Jezeera.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.