Izraelska obaveštajna služba Mosad je otela jednog iranskog generala u Siriji i u Libanu uzela uzorke DNK sa jednog leša u nastojanju da uđe trag nestalom navigatoru izraelskih vazduhoplovnih snaga Ronu Aradu, prenose danas izraelski mediji izveštaje saudijske Al Arabije.
Uzorak DNK je navodno uzet sa tela pokopanog u libanskom selu Nabil Šit kako bi se ispitalo da li su to možda posmrtni ostaci Arada, uhvaćenog pre 35 godina u Libanu i predatom iranskim snagama.
Dve godine kasnije nije se više znalo gde se Arad nalazi i izraelska vojska i Mosad su zaključili da najverovatnije nije više živ.
Izveštaj o akcijama Mosada u cilju da se otkrije šta se dogodilo izraelskom vojniku najpre je objavio arapski list Rai al Joum koji se izdaje u Londonu.
U okviru druge operacije u Siriji kidnapovan je i isptivan jedan penzionisani iranski general da se dobiju informacije koje on možda ima o nestalom pripadniku izraelske vojske o kome se već dugo ništa ne zna.
List Rai al Joum je objavio da je oteti general odveden u neimenovanu afričku zemlju i da je pušten posle ispitivanja.
Iran je navodno odgovorio na otmicu generala nedavnim pokušajem ubistva jednog izraelskog biznismena na Kipru, navode izraelski mediji.
Premijer Izraela Naftali Benet je u ponedeljak na plenarnoj sednici Kneseta rekao da je Mosad izveo operaciju u nastojanju da se locira Ron Arad.
U prvim izveštajima izraelskih medija na hebrejskom jeziku navedeno je da je operacija bila potpuno bezuspešna i Benet je optužen da je to objavio iz političkih razloga.
Bivši šef Mosda David Barnea je poteze Mosada označio, hrabrom, smelim i složenim ali ipak neuspešnim na sastanku iza zatvorenih vrata, javio je sinoć TV Kanal 12.
Danas je međutim isti kanal izvestio da je Barnea tražio od Beneta da obelodani šta je Mosad pokušao i da valja pohvaliti i priznati žrtvovanje službe za povratak Arada i drugih nestalih pripadnika izraelske vojske.
Kako je navedeno Barnea je poslao pismo Mosadu, označivši operaciju velikim uspehom.
Bilo kako bilo operacija, odnosno operacije, u kojima su učestvovali agenti Mosada i muškarci i žene izvedena je u septembru u nastojanju da se utvrdi šta se dogodilo s Aradom koji je iskočio iz aviona u južnom Libanu 1986. godine.
Tamo su ga uhvatili pripadnici šiitskog pokreta Amal i predali ga Iranu gde je prebačen, a potom ponovo vraćen u Liban.
U prvim godinama posle tog incidenta bilo je pisama i fotografija na osnovu kojih se pretpostavljalo da je živ. Poslednja takva informacija stigla je u maju 1988.
Godine 2006. lider libanskog Hezbolaha Hasan Nasralah je izjavio da ta proiranska šiitska organizacija veruje da je Arad mrtav, a da se ne zna gde je sahranjen.
Dve godine kasnije je nemački pregovarač Gerhard Konrad je rekao Izraelu da mu je Hezbolah poverio da je Arad umro u pokušaju bega 1988.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.