Upozorenje nemačkog zvaničnika Jevrejima da usled porasta nasilja nad njima ne bi trebalo da nose tradicionalne kape – kipe, došlo je posle jačanja antisemitske retorike, ali ne samo s ekstremne desnice, već i s levice, kao i među islamistima, pišu evropski i američki mediji, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE).
Osvrćući se na subotnju izjavu nemačkog komesara za borbu protiv antisemitizma Feliksa Klajna da zbog porasta antisemitskih napada širom zemlje Jevreji ne bi trebalo da nose kipe u javnosti, američki televizijski kanal Si-en-en (CNN) ukazuje da upozorenje dolazi posle objave podataka nemačke vlade o snažnom porastu zločina iz mržnje povezanih s antisemitizmom, čiji su počinioci većinom pristalice krajnjih desničarskih grupa.
Klajn ocenjuje da je do povećanja broja napada na Jevreje došlo zbog toga što se „ukidaju inhibicije“ i „povećavaju društvene grubosti“, kao i da internet, društveni mediji i stalni napadi na nemačku kulturu sećanja mogu biti faktori koji su doprineli jačanju antisemitizma.
Povećan značaj krajnje desničarskih partija u nekoliko evropskih zemalja proteklih godina doveo je do antisemitske i druge ekstremističke retorike, koja je ranije bila znatno ograničena dok je danas sve prisutnija u mejnstrimu, ocenjuje britanski list Gardijan.
U Nemačkoj je ulazak u parlament krajnje desničarske Alternative za Njemačku, čiji lideri otvoreno dovode u pitanje kulturu suočavanja sa zločinima u Drugom svetskom ratu, doprineo promeni atmosfere.
U Mađarskoj je nacionalistička vlada Viktora Orbana više puta optužena za antisemitizam, posebno u kampanjama protiv finansijera i filantropa Džordža Sorosa, Mađara jevrejskog porekla. Orban je negirao optužbe i kritikovao zapadnu Evropu zbog prihvatanja izbeglica i migranata iz muslimanskih zemalja, tvrdeći da oni donose antisemitizam.
Nemački komesar Klajn priznao je da je dolazak više od milion tražilaca azila, od kojih su mnogi iz muslimanskih zemalja kao što su Sirija, Avganistan ili Irak, uticao na situaciju u Nemačkoj, ali je istakao da je za ogromnu većinu antisemitskih zločina najviše kriva krajnja desnica.
Godinama se Evropa držala utešne ideje da se ozbiljno suočila s antisemitizmom posle užasa holokausta, ali se sada suočava s alarmantnom stvarnošću – da je antisemitizam oštro porastao, često iz tužno poznatog pravca krajnje desnice, ali i od islamista i krajnje levice, piše Njujork tajms u uredničkom komentaru.
Zabrinjavajući trend je naglašen izveštajem nemačke vlade koji pokazuje da su antisemitski incidenti u Nemačkoj porasli za gotovo 20 odsto u 2018. u odnosu na prethodnu godinu, na 1.799 slučajeva, od kojih je 69 klasifikovano kao nasilje. Najčešći prekršaj bila je upotreba svastike i drugih nezakonitih simbola, a ostalo je u rasponu od provociranja i uvreda na internetu do paljenja, napada i ubistva. Od ukupnog broja, kako se navodi u izveštaju, 89 odsto incidenata pripisuje se krajnjoj desnici.
Ali antisemitizam nije samo u Nemačkoj u porastu, već i širom Evrope i u SAD, ukazuje liberalni njujorški list. Francuska je prijavila porast antisemitskih postupaka od 74 odsto u jednoj godini – s 541 incidentom prijavljenim 2018, navodi se u tekstu i dodaje da je u Velikoj Britaniji, devet članova parlamenta napustilo Laburističku partiju delimično zbog oblaka antisemitizma koji se nadvio nad liderom stranke Džeremijem Korbinom.
U SAD napadi naoružanih rasista na sinagoge doveli su do porasta broja napada na Jevreje. Nevladina organizacija Liga protiv klevete saopštila je da su se ti napadi, u periodu od 2017. do 2018. više nego udvostručili. Takođe je došlo do izraženog porasta upotrebe antisemitizma kao političkog oružja kako na levici tako i na desnici, koje se često, ističe Njujork tajms, odigravaju u debatama o kritikovanju ili podržavanju Izraela.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.