kineski špijunski balonIlustracija Foto: Betaphoto/Brian Branch via AP

Prvi sastanak američkog državnog sekretara Entonija Blinkena i visokog kineskog diplomate Vang Jia posle incidenta s obaranjem navodnog kineskog špijunskog balona iznad teritorije SAD koji je doveo do razmene optužbi i upozorenja, donosi malo nade da će se napeti odnosi dve zemlje poboljšati u skorije vreme, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija.

Visoki zvaničnici SAD i Kine su 18. februara razmenili optužbe zbog oborenog kineskog balona u napetoj atmosferi javnih obraćanja i tajnog sastanka diplomata dve zemlje, ukazuje Volstrit džurnal.

Vang Ji iskoristio je jutarnji govor na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji da kritikuje reakciju Vašingtona na pojavu kineskog balona nad teritorijom SAD. Popodne su na konferenciji američka potpredsednica Kamala Haris i državni sekretar upozorili Kinu da ne pomaže Rusiji u njenom ratu u Ukrajini.

Ipak, u večernjim satima, Blinken i Vang su održali jednosatni sastanak koji nije bio javno zakazan i na kojem je, prema saopštenju Stejt departmenta, Blinken govorio o neprihvatljivom kršenju suvereniteta SAD „naglašavajući da ovaj neodgovorni čin više nikada ne sme da se ponovi“.

Sastanak u Minhenu imao je za cilj obnavljanje komunikacije na visokom nivou s Pekingom, ukazuje Volstrit džurnal, dodajući da je Blinken istakao „važnost održavanja diplomatskog dijaloga i otvorenih linija komunikacije u svakom trenutku“.

Uoči sastanka, tvrde upućeni izvori, kineski zvaničnici su izrazili optimizam kazavši da obe strane prepoznaju potrebu za rešavanjem tenzija oko balona. Kina, smatraju stručnjaci, vidi razgovore sa SAD kao način da se okrene stranica s balonom i pređe na druga goruća pitanja.

Nejasno je hoće li susret Blinkena i Vanga u Minhenu „pročistiti zatrovani vazduh“, naglasio je list, ukazujući na izjavu visokog zvaničnika Stejt departmenta da kineska strana nije „pružila bilo kakvo verodostojno objašnjenje o tome šta je ovaj balon bio“.

Obaranje navodnog kineskog špijunskog balona u blizini obale Južne Karoline 4. februara izazvao je ozbiljne diplomatske sukobe između SAD i Kine, ističe Gardijan.

Visoki kineski diplomata Vang kazao je u Minhenu kako je korišćenje naprednog borbenog aviona u obaranju balona „neverovatan i gotovo histeričan“ potez, te je optužio SAD za kršenje međunarodnih normi.

Kina je odbacila tvrdnje da je balon korišćen u svrhe nadzora i tvrdi da je to bio civilni meteorološki objekat koji je skrenuo s kursa.

Vangovo kritikovanje „preterane upotrebe sile“ SAD s jedne, i Blinkenovo upozorenje da se „takav nadzor više nikada ne sme da se ponovi“ s druge strane, ukazuje kako ni Peking ni Vašington zapravo nisu spremni da poboljšaju bilateralne odnose, ocenjuje Politiko.

Sam sastanak dvojice zvaničnika u Minhenu, dodaje portal, bio je povezan s rizicima za američkog predsednika Džoa Bajdena koji pokušava da uravnoteži želju svoje administracije da održi „otvorene linije komunikacije“ s Pekingom usred sve većeg dvostranačkog bunta u SAD oko kineskog balona zbog kojeg se napeti odnosi dve zemlje pogoršavaju.

Dok Bajden često govori da odnos Kine i SAD treba da ide u pravcu snažnog takmičenja a ne sukoba, mnogi na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji izrazili su zabrinutost da je rešavanje epizode s balonom samo istaklo činjenicu da dve zemlje nisu uspele da deeskaliraju napete odnose, piše Njujork tajms.

Iako je sastankom Blinkena i Vanga nastavljen diplomatski kontakt dve zemlje koji je bio zamrznut otkako su SAD oborile kineski špijunski balon, mnogi američki zvaničnici kao i kineski državni mediji susret opisuju kao konfrontirajući.

Mada je nakon susreta zvaničnika u Minhenu, Stejt department nastojao da istakne da je Blinken imao oštar ton, njegova zvanična izjava o sastanku, između ostalog, navodi da SAD „ne žele sukob s Kinom i ne traže novi hladni rat“.

Ta je fraza, ističe Njujork tajms, bila posebno značajna s obzirom na to da je Vang, tokom ranijih izjava na konferenciji, rekao da se „hladnoratovski mentalitet vratio“ u globalna pitanja.

Sastanak u subotu uveče usledio je dve nedelje nakon što je Blinken iznenada otkazao dugo planirani put u Peking zamišljen kao korak prema smirivanju odnosa SAD i Kine koji su se rasplamsali poslednjih godina, dok su neki analitičari zabrinuti zbog rastućeg potencijala za budući vojni sukob.

Otkazano putovanje i verbalni rat koji je usledio, dodatno su unazadili odnose, naglašava list, dodajući da je nakon obaranja kineskog balona, Kina odbila zahtev američkog ministra odbrane Lojda Ostina da razgovara s kineskim kolegom, što su mnogi američki zvaničnici opisali kao zabrinjavajući razvoj događaja.

Nakon minhenskog susreta, nijedna zemlja nije rekla ništa o traženju novog datuma za posetu američkog državnog sekretara Pekingu, napisao je Njujork tajms, ističući da je Blinken nakon sastanka kazao da tokom sastanka s Vangom nije bilo „nikakvog izvinjenja“ o incidentu s balonom.

Bio je to još jedan podsetnik da su kinesko-američki odnosi pali na možda najnižu tačku otkako je bivši američki predsednik Ričard Nikson pre pola veka otvorio kanal komunikacije s kineskim vodstvom, navodi Njujork tajms.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari