pojas gazeFoto: EPA/EFE

Svetski mediji pišu o strahovima od posledica mogućeg izraelskog napada na grad Rafu u južnom Pojasu Gaze, etici okupacione vojske, kao i studentskim protestima u Sjedinjenim Američkim Državama u znak podrške Palestini.

Prema analizi američkog lista The Washington Post, “Izrael bi uskoro mogao izazvati masovni egzodus Palestinaca u Egipat ukoliko napadne Rafu, pored već užasne stvarnosti koja još traje”.

Analiza je pokazala da su lideri više od 50 međunarodnih humanitarnih organizacija poslali pismo američkom predsedniku Džo Bajdenu, u kojem ga upozoravaju da će invazija na Rafu biti odlučujući udarac naporima za pomoć Pojasu Gaze i da će narušiti sve planove za sprečavanje gladi koja će pogoditi stotine hiljada ljudi.

Zauzvrat, pisac Jair Asulin je u svom članku u izraelskom listu Haaretz rekao da je vreme da se održi javna rasprava o etici, ponašanju i vrednostima izraelske vojske jer su to izuzetno važna pitanja za budućnost Izraela.

“Bez postavljanja ovih pitanja vezanih za najvažniju instituciju u Izraelu, zemlja će nesretno propasti u suočavanju s velikim izazovima”, dodao je.

Američki protesti

Kada je reč o američkom studentskom pokretu, veb stranica The Hill navodi da je atmosfera na američkim univerzitetima postala plodna za antiamerička pitanja, a Amerikanci su u stanju šoka zbog eskalacije antisemitizma i entuzijazma za levičarske aktivnosti na univerzitetima kao što je slučaj sa univerzitetima Harvard i Pensilvanija.

Godišnja anketa The Harvard Crimson-a pokazala je da 80 odsto profesora sebe opisuje kao veoma liberalne, u poređenju sa tri odsto onih koji su rekli da su konzervativni.

U tom kontekstu, Al-Monitor je primetio da se propalestinski protesti pojačavaju na američkim univerzitetima, uprkos strogim policijskim merama u cilju njihovog suzbijanja.

Dodao je da su demonstranti, uključujući jedan broj jevrejskih studenata, odbacili antisemitizam i kritizirali zvaničnike koji ga izjednačavaju sa protivljenjem Izraelu.

Veb stranica je takođe citirala jevrejskog postdiplomca po imenu Džoš koji je rekao: “Ljudi različitih provenijencija su došli ovde da podrže palestinski narod, vođeni opštim osećajem za pravdu.”

Na istu temu, američki list The New York Times napominje da se Univerzitet Južne Kalifornije trenutno suočava sa neuobičajenim protestima.

Ova 144-godišnja institucija do sada nije bila poznata po političkim aktivnostima u kampusu, ali se sada našla uključena u kontroverzu oko rata u Pojasu Gaze.

Analiza u hebrejskom listu Yedioth Ahronoth zaključuje da se val mržnje prema Izraelu u Sjedinjenim Američkim Državama neće smiriti sam od sebe i da se jevrejska zajednica mora ujediniti s Izraelom kako bi se borila protiv zastrašujućih antisemitskih osećaja na američkim univerzitetima.

U analizi se veruje da Izrael, predvođen neuspešnom vladom, ne poduzima ništa da bi izašao iz gliba u koji je uronio ušavši u rat u Pojasu Gaze, prenosi Al Džazira.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari