Od 28 napadača, uhapšeno 17 1

U teško naoružanoj jedinici komandosa, koji su ubili predsednika Haitija Žovenela Moiza, nalazilo se 26 Kolumbijaca i dva haićanska Amerikanca, saopštile su vlasti ove zemlje, dok se nastavlja potraga za organizatorima atentata.

Kako prenosi Gardijan, šef policije Šarl Leon izveo je 17 uhapšenih muškaraca pred novinare na pres konferenciji, pokazujući i izvestan broj zaplenjenih kolumbijskih pasoša, jurišnih pušaka, mačeta, voki-tokija i druge opreme, uključujući čekiće i sekače za žicu i katance. “Stranci su došli u našu zemlju da ubiju predsednika. Među njima je 26 Kolumbijaca, koje smo identifikovali po pasošima, i dva haićanska Amerikanca”, rekao je Šarl i dodao da je 17 napadača uhapšeno, trojica su ubijena a osmorica su i dalje u begu.

Jedanaestoro osumnjičenih uhapšeno je pošto su upali u ambasadu Tajvana u glavnom gradu Haitija Port-o-Prensu, koja se nalazi u blizini rezidencije gde je Moiz ubijen, navodi se u saopštenju tajvanskog ministarstva spoljnih poslova. Obezbeđenje ambasade je rano ujutro otkrilo “grupu naoružanih osumnjičenih”, koji su u saopštenju ministarstva opisani kao “plaćenici”, te su obavestili haićansku vladu.

Kolumbijski ministar odbrane Dijego Molano izjavio je da preliminarne informacije ukazuju da su Kolumbijci koji su umešani u napad penzionisani pripadnici vojske ove zemlje. On je rekao da će vlada u Bogoti sarađivati u istrazi. Ministar Haitija za izbore i međustranačke odnose Matijas Pjer identifikovao je osumnjičene haićanske Amerikance kao Džejmsa Solaža (35) i Žozefa Vinsenta (55).

Lokalni mediji su objavili detalje napada, navodeći da su napadači vezali osoblje u Moizovoj rezidenciji, kao i da je jedno od predsednikove dece preživelo tako što se sakrilo u spavaćoj sobi svog brata. Prema rečima Karla Henrija Destina, sudskog zvaničnika, Moiz je ustreljen najmanje deset puta i preminuo je na licu mesta, a u njegovoj kancelariji i spavaćoj sobi je sve bilo ispreturano.

Teorije o tome ko stoji iza ubistva su, navode mediji, “podivljale” na Haitiju i u susednoj Dominikanskoj Republici, koja se nalazi na istom ostrvu. Zvaničnici Haitija, karipske zemlje u kojoj se većinom govori francuski i kreolski, ranije su izjavili da su napadači pričali engleski i španski. Usled tih tvrdnji, dominikanski list Diario libre izvestio je da istražitelji ispituju mogućnost da su neki od napadača možda iskoristili Dominikansku Republiku da dođu do Haitijia ili da pobegnu odatle.

Gardijan navodi da se pojavljuju brojne, za sada nedokazane teorije, među kojima su one koje tvrde da su moćne ličnosti sa Haitija, koje su umešane u trgovinu drogom i druge kriminalne aktivnosti, naredile ubistvo i za njegovo sprovođenje angažovale tim ubica iz Kolumbije i Venecuele, ili da su u atentat bile umešane osobe povezane sa Moizovim obezbeđenjem.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari