Energetska tranzicija je suviše spora i svet će imati klimatsko zagrevanja ali takođe „poremećaje“ u snabdevanju ako ne krene u brzo i ogromno ulaganje u čistu energiju, upozorila je danas Međunarodna agencija za energiju (IEA).
Agencija je u godišnjem izveštaju objavljenom dve nedelje pred otvaranje međunarodnog UN skupa o klimi COP26 u Glazgovu, uputila „ozbiljno upozorenje“ zbog pravca u kome se kreće svet.
Agencija ukazuje da se pojavljuje „nova ekonomija“ s baterijama, hidrogenom, električnim vozilima.
Međutim, svem tom napretku suprotstavljaju se status kvo i fosilna goriva, navodi agencija ukazujući da nafta, gas i ugalj i dalje predstavljaju 80 odsto izvora energije, i generišu tri četvrtine klimatskih poremećaja.
Do sada će obaveze koje su države preuzele po pitanju klime, ako budu ispunjene, omogućiti 20 odsto potrebnih smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte do 2030. da bi se zagrevanje zadržalo pod kontrolom.
Investicije u energetske projekte za odvajanja od ugljenika treba da se u trostruče u narednih deset godina da bi se dostigla ugljenička neutralnost do 2050. godine, rekao je direktor IEA Fatih Birol.
IEA je navela i da potrebna dodatna ulaganja nisu toliko velika kao što često izgledaju.
Birol je rekao da se ne investira dovoljno da se odgovori na buduću tražnju, i te neizvesnosti pripremaju za nesiguran period. Jasno je kako na to treba odgovoriti, ukazao je, dodajući da to treba činiti veelikimm i brzim investicijama u čistu energiju, da se osigura kratkoročno i dugoročno ispunjenje potreba.
Nova ekonomija enegetike se pojavljuje sa potencijalom za stvaranje miliona radnih mesta, rekao je Fatih Birol i pozvao vođe na sastanku COP26 da daju svoj doprinos i učine da 2020-godine budu decenija kada se u velikoj meri razvija čista energija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.