Međunarodni panel u Beogradu: Moguće je da je prošao vrhunac podrške Ukrajini 1Foto: EPA-EFE/STEPAN FRANKO

Učesnici večerašnjeg panela Beogradske bezbednosne konferencije razgovarali su o tome šta bi značila pobeda Ukrajine u ratu s Rusijom i da li je došlo do smanjenja podrške.

 

Na panelu „Ukrajina i saveznici: Očuvati čvrsto jedinstvo i solidarnost“ povela se dabata o tome da li i zbog čega dolazi do opadanja podrške Kijevu dok se brani od ruske invazije, a učesnici su dali oprečne odgovore.

„Pod time da je Ukrajina dostigla vrhunac mislim na to da postoji platforma podrške, ali ne i daljeg pomaka jer nedostaje novca, postoje kolebanja u Slovačkoj i Poljskoj, ali i SAD vode unutrašnju debatu o problemu podrške“, rekao je naučnik Gvida Goldmana za geostrategiju, sa sedištem u kancelariji GMF-a u Berlinu Tomas Klajne-Brokhof.

On je objasnio da je sada pitanje da li će se rat Izraela s Palestincima gledati kao ditrektno ili indirektno povezan sa ukrajinskim ratom ili ne.

„Pobeda Ukrajine za mene ima duplo značenje jer se taj rat može voditi na bojnom i na ekonomskom polju“, izjavio je Klajne-Brokhof kritikujući Evropsku uniju da nije učinila dovoljno na oba polja.

S tim da se podrška Ukrajini smanjuje složio se i predsednik Bečkog ekonomskog instituta (WIIW) Hanes Svoboda.

„Ne možemo podržati Ukrajinu bez podrške naših građana. Ne mogu svi biti ubeđeni, ali nije dovoljno ubediti građane da je podrška Kijevu potrebna zbog solidarnosti. Mora im se objasniti da je njihova bezbednost u pitanju, i u tome su naši političari pogrešili“, rekao je on.

Svoboda je dodao reakcija EU na rat u Ukrajini nije bila dovoljno jaka i odlučna. On smatra da nikakve unutrašnje razlike tog bloka s 27 država nisu smele stati na put „pravom odgovoru“ na taj rat.

Direktor za Zapadni Balkan u Evropskoj Službi za spoljne poslove (EEAS) Marko Makovec je izjavio da će, suprotno verovanju da podrška slabi, EU dati Ukrajini pozitivan signal Ukrajini u vezi sa pristupanjem, za šta je Unija sada spremna.

„Počeli smo da ispitujemo pitanje proširenja, EU će dati veoma pozitivan signal Ukrajini jer je to neophodno geopolitički“, izjavio je on.

On je najavio da će 8. novembra biti objavljeni godišnji izveštaji Evropske komisije o deset država kandidata za prijem u EU, među kojima su i države regiona Zapadni Balkan koje će bitu u istom paketu sa Ukrajinom i Moldavijom.

Na poziv publici da postavi pitanja, ambasador Ukrajine u Srbiji Volodimir Tolkač je rekao da uzima reč da se ne bi razgovaralo o Ukrajini bez Ukrajine.

„Konflikt se proširio i sada nije neprijatelj samo Ukrajini. Moramo nešto da uradimo, a pomoć tražimo od 2014. godine kada je konflikt zaista počeo. Kako je moguće da sada, kada su se desili Gaza i konflikt na Kosovu (24. septembra, u Banjskoj) održimo sistem podrške Kijevu?“, pitao je on.

Klajne-Brokhof i Svoboda su odgovorili da bez SAD ne može postojati garancija sigurnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari