Policija u Kijevu saopštila je da je ruski novinar Arkadij Babčenko koji je zbog, kako je govorio, „političkog uznemiravanja pobegao iz zemlje“, ubijen u Kijevu. I dok premijer Ukrajne optužuje Moskvu, ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov ubistvo je nazvao tragedijom i podsetio da su optužbe počele i pre istrage slučaja.
Nadležni organi Ukrajne saopštili su da je na Babčenka pucano s leđa na pragu njegovog stana u Kijevu, dok se vraćao iz kupovine, a samo ubistvo dovelo je do pojačanja napetosti između Moskve i Kijeva, čiji su odnosi već narušeni zbog ruske aneksije Krima i podrške separatističkim militantnima u ratu na istoku Ukrajine, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Prema rečima šefa kijevske policije Andri Krišćenko policija pretpostavlja da je Babčenko bio meta zbog svog posla.
Premijer Ukrajne Volodimir Hrojsman u postu na svom zvaničnom fejsbuk profilu naveo je da je uveren da je za smrt Bobčenka kriva „ruska totalitarna mašina“ koja nije mogla „oprosti njegovu iskrenost i principijelnost“.
Za to vreme zvaničnici Rusije negiraju povezanost sa ubistvom, podsećajući da istraga ubistva još nije ni započela. Porparolka ruskog istražnog komiteta Svetlana Petrenko istakla je da Rusija neće ignorisati zločine nad njenim građanima.
Po rečima ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova, optužbe Ukrajne su „moda koju zadaju autori takve vrste vođenja poslova koja je vrlo žalosna“. Optužbe koje je Ukrajna uputila Rusiji nazvao je antiruskom kampanjom, a zvaničnike Ukrajne optužio je za pomoć „zapadnim pokroviteljima“ u raspirivanju rusofobičnih pogleda.
– Još jedna tragedija. Juče je u Kijevu ubijen Arkadij Babčenko. Ubijen je na ulazu u kuću. Premijer ukrajinske Vlade izjavio je već da su „naravno, to uradile specijalne službe“. Istraga još nije počela. Međutim, sada će sigurno početi, izjavio je Sergej Lavrov.
Ranije je rusko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo saopštenje u kome stoji da „zahtevaju od ukrajinskih vlasti da učine sve što je u njihovoj moći u sprovođenju hitne istrage“, dodajući da se Moskva nada da će „nadležne međunarodne agencije i nevladine organizacije pokrenuti istragu koja je pod njihovom kontrolom“, prenosi RSE.
Portparolka kijevske policije Oksana Bleščik objasnila je da je policija primila hitan poziv lekara koga je nazvala Babčenkova žena nakon što je supruga u lokvi krvi zatekla u njihovoj kući.
Pomoćnik ukrajinskog ministra unutrašnjih poslova Anton Herasčenko naveo je da se Babčenko upravo vraćao kući iz obližnje prodavnice i da je otvorio vrata stana kada ga je napadač, koji je čekao na stepeništu, pogodio sa više hitaca u leđa. On je takođe na svom fejsbuk profilu postavio status posvećen ovom tragičnom događaju.
„Arkadijevo srce zaustavilo se u kolima hitne pomoći na putu do bolnice u Kijevu“, napisao je Herasčenko.
Policija je kasno sinoć objavila skicu glavnog osumnjičenog, nakon svedočenja slučajnog očevidca.
Većina Babčenkovih kolega u Kijevu krivicu je poput ukrajinskih političara svalila na ruske obaveštajne službe, naglašavajući da je Babčenko verovao da je u Kijevu bezbedniji nego u Rusiji. “
Bivši dugogodišnji urednik nezavisnog ruskog lista Novaja Gazeta Dmitrij Muratov podsetio je na ubistvo iz 2006. kada je ubijena jedna od najpoznatijih ruskih novinarki Ana Politkovskaja, u njenoj zgradi u Moskvi. On je napravio paralelu između ta dva ubistva, komentarišući njihovu sličnost jer je Arkadij bio poznat po kritičkom stavu prema Kremlju.
On je iveštavao o podršci Moskve proruskim separatističkim borcima u istočnoj Ukrajini i svojim člancima postao meta oštrih kritika ruskih državnih medija i ruskih zvaničnika.
Medijski nadzorni organ Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) osudilo je ubistvo Babčenka i pozvao da se ubica brzo privede pred lice pravde. OEBS je pozvao nadležne da preduzmu sve što je neophodno za brzu i efikasnu istragu.
– Ogorčen sam ovim užasnim činom, izjavio je predstavnik OEBS-ovog odseka za slobodu medija Harlem Dezir
Komitet medija za zaštitu novinara (CPJ) takođe je pozvao na temeljnu istragu „da bi se pronašli oni koji su odgovorni za ovaj brutalan zločin ućutkivanja“, prenosi RSE.
– Babčeko je bio dobro poznat po svom kritičkom novinarstvu, i vlasti moraju smatrati njegovo ubistvo kao napad na slobodu medija, navela je Nina Ognjanova koordinator programa za centralnu Aziju Komiteta za zaštitu novinara, u saopštenju.
Kritički stav prema Kremlju
Pišući za britanski The Guardian, Babčenko je u jednom od tekstova naveo „Mogu vam reći kako političko uznemiravanje izgleda u (Vladimir) Putinovoj Rusiji. Kao mnogi disidenti, ja sam navikao na zlostavljanje, ali je nedavna kampanja protiv mene bila toliko lična, toliko zastrašujuća, da sam bio prisiljen da pobegnem“.
Pre nego što je počeo da se bavi novinarstvom, Babčenko je bio vojnik ruske armije tokom prvog separatističkog rata u Čečeniji 1990-ih. Radio je je kao vojni dopisnik i pisao za nekoliko ruskih medijskih organizacija, uključujući dnevnu novinu Moskovski Kosmomolec, Novaja Gazetu kao i za televiziju Centar i Channnel One, navodi se na sajtu RSE.
Njegov kritički stav prema Kremlju eskalirao je u protekle dve godine kada se seli u Kijev gde je od proleća prošle godine radio kao voditelj za krimsku tatarsku televiziju, ATR.
Bio je oštro kritičan prema Kremlju posljednjih godina. Preselio se u Kijev u proljeće 2017. gdje je radio kao voditelj za krimsku tatarsku televiziju, ATR.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.