Meksičko diplomatsko osoblje bazirano u Kitu, napustilo je danas Ekvador dva dana posle policijskog upada u meksičku ambasadu koji je izazvao prekid diplomatskih odnosa dve zemlje i međunarodne osude.
„Naše diplomatsko osoblje ostavlja sve iza sebe u Ekvadoru i vraća se kući uzdignute glave… posle napada na našu ambasadu“, napisala je danas meksička ministarka spoljnih poslova Alisija Barsena na mreži X.
Diplomate i članovi njihovih porodica ušli su u komercijalni let pošto su ih do aerodroma pratilli ambasadori Nemačke, Paname, Kube i Hondurasa, saopštilo je ministarstvo.
Upad ekvadorske policije u meksičku ambasadu pre dva dana da bi se tamo uhapsio bivši potpredsednik Ekvadora optužen za korupciju Horhe Glas, koji se tu sklonio, izazvao je brojne kritike u svetu.
Zbog upada Meksiko je objavio da prekida diplomatske odnose sa Ekvadorom a usledio je i prekid odnosa Nikaragve sa tom zemljom.
Upad su osudile levičarske vlade Latinske Amerike od Brazila do Venecuele, preko Čilea i čak Argentine ultraliberalnog predsednika Havijera Mileija, a osudile su ga i Organizacija američkih država, Evropska unija i Španija.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš izrazio je „alarm“ ocenjujujući da svako kršenje diplomatskih okruženja dovodi u pitanje nastavak normalnih diplomatskih odnosa“, rekao je njegov portparol.
SAD su osudile svako kršenje Bečke konvencije o diplomatskim odnosima i pozvale Meksiko i Ekvador da reše svoje sporove uz poštovanje međunarodnih normi. Prema Bečkoj konvenciji iz 1961. godine se određuje da se su ambasade i konzulati nedodirljivi.
Predsednica Hondurasa Siomara Kastro, koja je privrema predsedavajuća
Zajednice država Latinske Amerike i Kariba sazvala je hitni sastanak za ponedlejak.
Meksički predsednik Andres Manuel Lopez Obrador je osudio „flagrantno kršenje međunarodnog prava i suvereniteta Meksika“ i rekao da njegova zemlja namerava da taj slučaj preda Međžunrodnom sudu pravde.
Ekvadorska policija je nasilno upala u ambasadu Meksika u glavnom gradu Kitu i uhapsila bivšeg potpredsednika Ekvadora Horhea Glasa, koji je zatražio politički azil, a upadom su zategnuti odnosi dve zemlje.
Glas se u Ekvadoru suočava sa optužbama za korupciju, davanje mita i druge nezakonite radnje.
„Ekvador je suverena država i nećemo dozvoliti nijednom kriminalcu da ostane na slobodi“, navedeno je ranije u saopštenju kabineta predsednika Ekvadora.
Glas je,prema vladinim izvorima, juče prebačen u zatvor visoke bezbednosti na jugoistoku Ekvadora.
Meksiko je u petak odborio azil Glasu, koji se nalazio u njegovoj ambasadi u Kitu od 17. decembra, i protiv koga je bio izdat nalog za hapšenje zbog navodne korupcije.
Kito je ocenio da je ta odluka „nelegalna“ i osudio „zloupotrebu imuniteta i privilegija“ date ambasadi i mešanje u unutrašnje poslove Ekvadora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.