Ministar beznednosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić, rekao je danas u Banjaluci da u BiH u ovom trenutku boravi oko dve do tri hiljade migranata, da su netačne su izjave o navodnom dovođenju 150.000 migranata koji će promeniti nacionalnu strukturu u BiH i upozorio da je veći problem odlazak mladih iz BiH i pitao zašto političari ne beže.
„I dalje nismo odobrili nijedan jedini azil iako postoji određeni broj zahteva“, rekao je i dodao da BiH migrante tretira uglavnom kao ekonomske migrante i da zvanični podaci definitivno pokazuju kako se njihov broj u BiH smanjuje.
„Velike brojke iznosili su političari koji nisu imali nikakvog odgovora na krizu u BiH, pa su smislili da je lakše iznositi manipulacije nego pričati o migracijama koje se dešavaju iz BiH. Veći je problem odlazak mladih ljudi, ja sada govorim na odlazak mladih iz Republike Srpske. Mladi ljudi budućnost vide u bežanju iz BiH“, upozorio je Mektić.
„Neke zemlje u okruženju imaju više migranata od nas. Srbija ima blizu osam hiljada, Crna Gora više od 2.500, a mi imamo manje od dve hiljade migranata. Mislim da Hrvatska nije dala tačne podatke s obzirom na to da raspolažu podacima o navodnom prisustvu 2.500 migranata. Ili namerno neće da kažu ili ne raspolažu pravim podacima“, rekao je Mektić. On je rekao da je rezultat značajnog pada broja migranata u BiH činjenica da se bolje štiti granica.
On je rekao da Evropskoj uniji zamera sto što nije uspostavila kapacitet da se na migrantskoj ruti spreči organizovani kriminal, krijumčarenje migranata. Prema njegovoj oceni, vlasti u Sarajevu kriju podatke o broju ekonomskih migranata iz BiH i da veruje da je deset puta veći broj građana BiH koji su migrirali u zemlje Evropske unije, prenosi klix.ba. „Mi smo u ozbiljnom problemu. Mladi mogu i moraju živeti od vlastitog rada. Država je ovde kako bi omogućila dobar život građanima, a ne političarima. Što ne beže političari iz BiH i RS? Što oni ne odu na zapad da rade?
Ne idu jer ovde im je dobro, imaju privilegije i beneficije“, rekao je Mektić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.