Italijanska premijerka Đorđa Meloni kritikovala je danas na komemoraciji u Bazovici decenijske „neoprostive ćutnje“ o Italijanima koje su jugoslovenski partizani ubili u fojbama (kraškim jamama) tokom Drugog svetskog rata i u poratnom periodu, prenosi talijanska novinska agencija Ansa na koju se poziva Jutarnji list.
Meloni je kod Nacionalnog spomenika žrtvama fojbi u Bazovici blizu Trsta poručila kako je na to mesto dolazila „puno puta kao devojčica“ te da bi tada oni koji su to činili bili „optuživani i izolovani“.
„Vratila sam se kao odrasla osoba da konačno obeležim dan sećanja koji je jednom zauvek pomeo neoprostivu zaveru ćutnje koja je decenijama prekrivala tragediju fojbi i držala u zaboravu dramu egzodusa“, poručila je Meloni.
Italija 10. februara od 2004. obeležava Dan sećanja na žrtve fojbi i egzodus Italijana iz Dalmacije, Istre i Julijske Krajine.
Premijerka Italije kazala da su Italijani iz Istre, Dalmacije i Rijeke „kako bi ostali Italijani, odlučili napustiti sve, kuće, imanja, zemlju“ i „ostati uz ono jedino što im Titovi komunisti nisu mogli oduzeti, a to je njihov identitet“.
S Meloni su u Bazovici bili potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Antonio Tajani i ministar kulture Đenaro Sanđuliano. Vence su položili i predsednik Furlanije-Julijske krajine Masimiliano Fedriga te gradonačelnik Trsta Roberto Dipiaza, prenosi slovenska agencija STA.
Dipiaza je zahvalio zastupniku Furlanije-Julijske krajine u donjem domu italijanskog parlamenta koji je predložio oduzimanje državnog odlikovanja Josipu Brozu Titu.
Dan ranije je i predsednik Italije Serđo Matarela kritikovao „zid ćutnje i zaborava“ u Italiji oko „užasne patnje hiljada Italijana masakriranih u fojbama ili progutanih u koncentracionim logorima, masovno nateranih da napuste svoje domove, svoju imovinu, sećanja, nade, zemlje u kojima su živeli, kada su bili suočeni s pretnjom zatvaranja ako ne i fizičke eliminacije“.
Italijanski predsednik je kazao da se u „mučeničkom“ pograničnom području na samo nekoliko kilometara udaljenosti nalaze Fojba Bazovica i „nacistički koncentracioni logor i logor istrebljenja“ tršćanska Rižarna (Risiera di San Sabba).
U tom logoru pod upravom SS-a najviše je ubijeno Hrvata i Slovenaca.
To su „dva simbola katastrofe totalitarizma“, kazao je Matarella. Rižarna je simbol „rasizma te ideološkog i nacionalističkog fanatizma“, dok je Bazovica „jedno od mesta gdje je Titova svirepost manifestovana protiv italijanske zajednice.“
Ubistva u fojbama i egzodus Talijana bili su „bolna trauma“ za mladu Republiku Italiju „suočenu s teškim nasleđemn zemlje poražene u ratu“. „Ti događaji predstavljaju tragediju koja se ne može zaboraviti“, poručio je Matarela.
Desna vlada Đotrđe Meloni krajem januara odobrila stvaranje muzeja koji je, kako je kazao ministar kulture Đenaro Sanđulijano, „istorijska dužnost prema istarskim, rečkim i dalmatinskim prognanicima koji su patili pod Titovom komunističkom diktaturom“.
Procenjuje se da je u ratu i poratu ubijeno nekoliko hilkjada Italijana u Istri.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.