Italijanska premijerka Đorđa Meloni izjavila je danas da ne veruje da izabrani predsednik SAD Donald Tramp zaista namerava da upotrebi vojnu silu radi zauzimanja Grenlanda ili Panamskog kanala, već da njegove komentare pre vidi kao upozorenje Kini i drugim globalnim akterima da se klone takvih strateški važnih interesa.
„Mislim da možemo da isključimo mogućnost da će SAD u narednim godinama pokušati da upotrebe silu da pripoje teritoriju koja ih zanima“, rekla je Meloni na prvoj konferenciji za novinare u novoj godini, na kojoj je zasuta pitanjima o njenom odnosu sa Trampom i njegovim bliskim saradnikom Ilonom Maskom.
Meloni, koja je prošlog vikenda posetila Trampa na njegovom imanju Mar-a-Lago na Floridi, kazala je da su komentari bivšeg i budućeg predsednika SAD pre bili „poruka nekim drugim velikim globalnim igračima nego neprijateljski potezi“ prema Panami i Danskoj, kojoj pripada Grenland.
Liderka desničarske stranke Braća Italije je ocenila da iza Trampovog upozorenja stoji pojačani „kineski protagonizam“ prema komercijalno važnom Panamskom kanalu i resursima bogatom Grenlandu.
Tramp je u utorak izjavio da ne isključuje upotrebu vojne sile radi preuzimanja kontrole nad Panamskim kanalom i Grenlandom, za koje je naveo da su od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost SAD.
Meloni je danas izrazila nadu da će prisustvovati ceremoniji stupanja Trampa na dužnost 20. januara, ali je kazala da mora da proveri da li ima druge obaveze.
„Ako budem mogla, rado ću učestvovati“, rekla je Meloni, premijerka Italije od oktobra 2022. godine.
Meloni je danas takođe kazala da njena vlada pregovara sa nekoliko privatnih kompanija, uključujući Maskov Spejseks, o uslugama u okviru bezbednosnog sistema telekomunikacija u Italiji, ali je negirala da je o tome razgovarala sa američkim milijarderom u četiri oka.
„Nikada nisam razgovarala o tome sa Maskom. Nemam običaj da koristim svoju javnu funkciju da činim usluge prijateljima“, rekla je Meloni novinarima, prenosi Beta.
Ona je ukazala da će nacionalni interes biti jedino merilo pri odlučivanju o potencijalnom ugovoru sa kompanijom Spejseks, u čijem vlasništvu je satelitski sistem Starlink.
Taj ugovor, za koji se spekuliše da bi bio vredan 1,5 milijardi evra i da bi bio potpisan na pet godina, izazvao je negodovanje italijanskih opozicionih stranaka, koje ne žele da upravljanje važnim sistemima komunikacijama bude prepušteno Maskovoj kompaniji.
Ako dogovor bude postignut, Spejseks bi pružao usluge enkripcije (šifrovanja) za italijansku vladu i obezbeđivao komunikacionu infrastrukturu za vojsku i hitne službe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.