Nemačka kancelarka Angela Merkel otputovala je danas za Vašington, što će joj verovatno biti poslednja zvanična poseta, budući da na jesen odlazi u političku penziju.
Očekuje se da će s predsednikom Džozefom Bajdenom razgovarati o nizu pitanja, uz centralnu poruku da je Berlin bliski saradnik i prijatelj SAD.
Očekuje se da će Merkel sutra na sastanku sa Bajdenom, potpredsednicom Kamalom Haris i drugim visokim američkim zvaničnicima razgovarati o pandemiji korona virusa, jačanju Kine i ruskom gasovodu kojem se Vašington protivi.
„Delom je ovo oproštajna poseta, delom ona najavljuje kontinuitet i stabilnost u nemačko-američkim odnosima“, rekao je Johanes Tim, viši saradnik u Nemačkom institutu za međunarodne i bezbednosne poslove u Berlinu.
Zvaničnike u Vašingtonu koji se, kao i drugi svetski lideri, pitaju kojim će putem krenuti Nemačka posle opštih izbora u septembu i završetka 16-godišnje vladavine Angele Merel koja se sasatajala s četiri američka predsednika, ona će pokušati da uveri da neće biti velikog zaokreta, rekao je Tim.
Hrišćansko-demokratska unija, stranka na čijem je čelu do nedavno bila Merkel, po anketama ima najveću podršku uoči izbora u Nemačkoj 26. septembra, slede je Zeleni i Socijaldemokrate levog centra. Iako se te tri stranke razlikuju po mnogo čemu, sve su posvećene jakim transatlantskim odnosima.
Odnose Nemačke i SAD opterećuje pitanje ruskog gasovoda Severnog toka 2 još iz vremena Trampove administracije.
SAD već dugo tvrde da projekat Severni tok 2 ugrožava evropsku energetsku sigurnost i šteti saveznicima u Istočnoj Evropi, ali Bajden je nedavno odustao od uvođenja sankcija nemačkoj kompaniji koja gradi ruski gasovod, nagoveštavajući mogući kompromis.
Iako su nemački zvaničnici škrti u najavljivanju tema o kojima će kancelarka razgovarati u Vašingtonu, portparol kancelarke Štefan Zajbert potvrdio je danas da će Kina svakako biti na dnevnom redu. Podsetio je da je Kina bila jedna od važnih tema i na samitu G-7, kada su se Merkel i Bajden poslednji put sastali.
Nemačka ima jake trgovinske veze s Kinom, ali je kritikovala odnos Pekinga prema ljudskim pravima. Merkel želi da izbegne da Nemačka ili Evropska unija budu primorane da biraju između Kine i SAD.
Merkel koja je nekaada bila naučnica, insistira na potrebi saradnje s Kinom o globalnim pitanjima poput borbe protiv klimatskih promena i pandemije korona virusa, čak i dok je Bajdenov prethodnik Donald Tramp optuživao Peking za izbijanje pandemije.
Merkel je jasno stavila do znanja da ne podržava Bajdenovu ideju o ukidanju patenata za vakcine kako bi se pomoglo globalnoj vakcinaciji, tvrdeći da to ne bi bilo efikasno i moglo bi da naštetiti budućim naučnim istraživanjima.
Nemačka kancelarka, koja je doktor fizike, će tokom jednodnevne Vašingtonu dobiti počasni doktorat na Univerzitetu Džons Hopkins, što će biti 18 po redu. Ona i njen suprug, hemičar Joakim Zauer biće gosti na večeri porodice Bajden u Beloj kući.
Pre Bajdena susret sa Kamalom Haris
Potpredsednica SAD Kamala Haris razgovaraće sutra u svojoj rezidenciji – u Mornaričkoj opservatoriji u Vašingtonu, s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel koja će biti prvi strani zvaničnik koga će Haris ugostiti u svojoj rezidenciji od stupanja na dužnost.
Potpredsednica SAD će na radnom doručku naglasiti potrebu saveznika da se suoče sa nizom globalnih izazova, od pandemije korona virusa i klimatskih promena do pretnji koje predstavljaju Rusija i Kina.
Sagovornice će razgovarati i o potrebi promocije i odbrane demokratije, „priznajući, iskreno, da se suočavamo sa izazovima u svojim zemljama i da o tome moramo razgovarati“ – rekao je za AP Filip Gordon, specijalni pomoćnik predsednika i zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost potpredsednice SAD.
Jedna od tema biće povlačenje američke vojske iz Avganistana, kao i uloga NATO-a i Nemačke u održavanju stabilnosti u Avganistanu posle toga.
Merkel će se potom u četvrtak sastati u Beloj kući s predsednikom Džozefom Bajdenom i, kako se očekuje, razgovarati i o gasovodu Severni tok 2 prema kojem njegova administracija ne gaji naklonost.
Kamala Haris je preuzela jedan od najtežih zadataka administracije, baveći se osnovnim uzrocima migracija iz Meksika i Centralne Amerike u SAD.
Ona je prva potpredsednica SAD, a Merkel prva kancelarka Nemačke, što je istakla i Merkela kada je čestitala Bajdenu i Haris pobedu na izborima.
Podsetivši Haris da je prva žena na tom položaju, Merkel je ocenila da je Haris, kao ćerka dvoje imigranata, inspiracija za mnoge ljude i primer toga šta je moguće u Americi, i dodala da se raduje što će je upoznati.
Merkel se, posle skoro 16 godina na vlasti, povlači narednih meseci iz politike jer je kormilo strake prepustila ranije i odlučila da se ne bori za peti mandat na čelu Vlade.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.