Merkelova u pivnici najavila novu eru? 1Foto: EPA / CHRISTIAN BRUNA

Nemačka kancelarka Angela Merkel, prema današnjoj izjavi njenog portparola Štefena Zajberta, i nakon neuspešnog samita Grupe 7 na Siciliji minulog vikenda, održava tesne veze sa Sjedinjenim Državama, ali uz postojanje jasnih razlika.

Nemačko-američki odnosi su čvrst stub spoljne politike Berlina, a u interesu međusobnih odnosa važno je identifikovati razlike, rekao je Zajbert dan pošto je u nemačkim, ali i američkim medijima, odjeknula izjava Merkelove da „Evropa svoju sudbinu treba da uzme u sopstvene ruke“.

„Vremena u kojima smo se mogli potpuno oslanjati na druge donekle su okončana. To sam videla proteklih dana“, kazala je Merkelova u nedelju pod pivničkim šatorom u Minhenu, gde se sastala sa Horstom Zehoferom, liderom Hrišćansko-socijalne unije (CSU), sestrinske partije njene Hrišćansko-demokratske unije (CDU). Dve stranke će, kao što su i do sada, zajedno nastupiti na parlamentarnim izborima 24. septembra.

Merkelova nije pomenula američkog predsednika Donalda Trampa, koji na samitu G7 nije želeo da se izjasni da li podržava Pariski sporazum o klimatskim promenama ili ne, da bi potom na Tviteru napisao da će se izjasniti ove nedelje. Ipak, slažu se mediji, kancelarka je svojom izjavom ciljala na njega.

Preostalih šest članica G7 stoje uz Pariski sporazum. Bivši predsednik SAD Barak Obama potpisao je pariski dokument, ali je s dolaskom na vlast Trampa koji je ranije izjavljivao da su klimatske promene „podvala Kine“ i obećao jačanje industrije uglja, stvorena neizvesnost.

Tramp je svojim „kursom konfrontacije“ u vezi sa klimatskim sporazumom G7 gurnuo u ozbiljnu krizu, ocenjuje nemački dnevnik Velt, dodajući da „masivne razlike“ takođe postoje u vezi s izbeglicama.

Merkelova je ponovila opredeljenost Berlina za prijateljstvo sa SAD, Britanijom, drugim zemljama, „čak i sa Rusijom“. „Ali moramo znati, moramo da se borimo za našu budućnost, kao Evropljani, za našu sudbinu“, zaključila je Merkelova. Za Njujork tajms ove njene reči predstavljaju moguću najavu „tektonskih promena“ u transatlantskim odnosima. Sa Amerikom manje voljnom da interveniše preko okeana, Nemačka postaje sve dominantnija sila u partnerstvu s Francuskom, zaključuje list prenoseći reči bivšeg ambasadora SAD pri NATO Iva Daaldera: „Ovo je izgleda kraj jedne ere, one u kojoj su Sjedinjene Države bile predvodnik, a Evropa ih sledila“.

Zvaničnici Bele kuće su, piše Njujork tajms, po povratku iz Evrope u SAD, poručili da je Tramp „uspeo da prenese jasnu poruku“ da evropski saveznici treba da se uzdaju u same sebe, i takođe podseća da susreti Merkelove sa Trampom u Vašingtonu u martu nisu doneli rezultate.

Vašington post ocenjuje da je govor „defakto liderke Evrope“ bio neobično jasan i da je dao sumoran pogled na transatlantske odnose koji su Zapadu pružali bezbednost još od završetka Drugog svetskog rata.

Da li je Angela Merkel svojim govorom dovela u pitanje zapadni posleratni poredak, pita se Velt, i dodaje da je odgovor, što se tiče magazina Politiko, negativan. Pre će biti da je govor Merkelove na liniji sa njenim ranijim komentarima o Trampu i želji za snažnijom evropskom saradnjom. A neobično je to, smatra Politiko, što je kancelarka temu Evrope po prvi put prepoznala kao pobedničku uoči predstojećeg glasanja za Bundestag.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari