Nemačka kancelarka Angela Merkel će predstaviti planove za znatno intenziviranje deportacija pridošlica čiji su zahtevi za azil odbijeni.
Ova mera uključuje i omogućavanje pristupa mobilnim telefonima i SIM karticama podnosilaca zahteva za azil da bi se utvrdili njihovi identiteti i povećanje novčanih sredstava za one koji će se dobrovoljno vratiti u matičnu zemlju. Migracija je postala izuzetno politizovano pitanje uoči ovogodišnjih izbora.
Jedan podnosilac zahteva za azil je u decembru ubio 12 ljudi na božićnom sajmu u Berlinu. Zbog slučaja Anisa Amrija, koga Tunis nije hteo da primi nazad nakon što mu je odbijen zahtev za azil, povećan je pritisak na Vladu Merkelove. Nemačka kancelarka se sastala s nemačkim zvaničnicima s kojima je razmatrala plan od 16 tačaka, čiji je cilj ubrzanje deportacija.
Prema pisanju nemačkih medija, preneo je Bi-Bi-Si, planirano je da se u Berlinu uspostavi novi centar za koordinaciju deportacijama. Takođe bi mogli da se otvore i centri u kojima bi nekoliko dana ili nedelja, do deportacije, boravili oni čiji je zahtev za azil odbijen.
Federalna vlada takođe planira da ove godine potroši 90 miliona evra u okviru programa za povratak u matične zemlje i ponovnu integraciju. Oni koji budu brzo odlučili da se dobrovoljno vrate u svoje zemlje će dobiti više novca.
U Nemačku je 2015. došlo oko 890.000 azilanata. Zbog odluke da granice Nemačke otvori za azilante dok su ostale evropske zemlje svoje zatvarale, Merkelovoj je opala popularnost, dok je rejting skočio stranci Alternativa za Nemačku (AfD) koja se protivi imigraciji.
Međutim, glavna pretnja s kojom se suočava Hrišćansko-demokratska unija Angele Merkel uoči septembarskih izbora jesu socijaldemokrate kojima je skočila popularnost od kada je prošlog meseca bivši predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc imenovan za njihovog lidera.
Vlade pojedinih država koje predvode socijaldemokrate protive se deportaciji Avganistanaca uz obrazloženje da njihova zemlja nije bezbedna za povratak. Avganistanci su postali druga najveća grupa azilanata u Nemačkoj, nakon Sirijaca. Više od 25.000 migranata je deportovano prošle godine, dok se dvostruko više vratilo na dobrovoljnoj bazi. „Broj odbijenih zahteva za azil raste, tako da moramo da učinimo više u vezi s povratkom i deportacijom“, rekao je juče ministar unutrašnjih poslova Nemačke Tomas de Mezijer. Oko 207.000 migranata je deportovano krajem 2016, objavila je nemačka novinarska agencija DPA, pozivajući se na statističke podatke Vlade.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.