Pripadnici ozloglašene grupe Ndrangeta, iza koje stoji moćna i beskrupulozna porodica Montalbano, mesecima već maltretira porodicu poznatog bivšeg fudbalera i sada trenera Olimpika iz Marselja Đenara Gatuza, dok kalabrijska policija i italijanske vlasti sve to nemo posmatraju. Kako je nastala ova kriminalna organizacija?
Prvi put se ovo ime spominje davne 1792. za vreme vladavine Burbona u Napulju. Sama reč je grčkog porekla – andragathía je personifikovala herojstvo, hrabrost, odanost. Široj publici ovu reč je doneo pisac Korado Alvaro 1955, u jednom tekstu u Corriere della Sera.
Godinama kasnije je za opis nama poznate reči kriminalac i dalje korišćen izraz camoristi, jer je Kamora bila starija i daleko bolje organizovana kriminalna organizacija. Početkom dvadesetog veka, kriminalni izveštaji sve češće koriste današnji termin za ovu organizaciju, uz druge epitete – picciotteria, onorata societa, camorra, mafia. U njima su se opisivala nepočinstva hijerarhijski organizovanih bandita koji su poštovali zavet ćutanja, omertu.
Prvi i drugi rat, i njeno širenje, sve do Meksika
Do 1975. isključivo je bila bazirana u italijanskom regionu Kalabrija. Kako su javni radovi i urbanizacija uzeli maha, tako je rasla i mafija, i njeni apetiti. To je dovelo da dva rata unutar same organizacije. Prvi rat je za posledicu imao smrt 223 vojnika unutar različitih klanova, a te godine je i otet unuk naftnog magnata Džona Pola Getija, kome je poštom poslato uvo njegovog unuka. Na kraju je morao da plati 2,2 miliona dolara otkupnine.
Drugi rat je besneo od 1985. do 1991. Klanovi Kondelo, Imerti, Seraino, Rosmini nasuprot familija De Stefano, Tegano, Libri, Latela. Epilog – 600 mrtvih. Uz posredništvo sicilijanske mafije Koza Nostra, koja im je ponudila kompromisno rešenje u vidu stvaranja nove mafijaške piramide (La Provincia), kako bi se krvoproliće zaustavilo, rat je završen.
Nakon ratova njena aktivnost se širi na severnu Italiju, kroz investiranje u legalan biznis i prodaju droge. I danas je javna tajna da na ulazima poznatih klubova u Milanu operišu upravo njihovi vojnici, kao dileri i obezbeđenje. Gradići Korsiko i Bućinasko smatraju se njihovim uporištima u pokrajini Lombardija.
Ndrangeta ima naglašenu sposobnost širenja svojih filijala. Porodična veza nije samo delovala kao štit za zaštitu tajni i povećanje bezbednosti, već je i pomogla u očuvanju identiteta na drugim migracionim teritorijama. Prijavljeno je da posluju još u Australiji, Argentini, Urugvaju, Nemačkoj, Belgiji, Holandiji, Francuskoj, kao i ostatku Evrope, Sjedinjenim Državama, Kanadi i Australiji.
Godine 2012. u saradnji sa italijanskim vlastima dogodila su se hapšenja širom Starog kontinenta (Španija, Hrvatska, Slovenija, Holandija, Bugarska, Finska), što je samo potvrdilo koliko je organizacija ojačala i proširila svoje pipke. Po nekim izveštajima ‘Ndrangeta tesno sarađuje sa jednim od najopasnijih meksičkih kartela Los Zetas, baziranim u Nuevo Laredu, nedaleko od granice sa Teksasom, za koji se veruje da deli biznis i sa organizacijama poput losanđeleskog MS-13, Hezbolahom, Kamorom, i kartelom Sinaloa.
Decembra 2019. godine oko 2500 policajaca uhapsilo je oko 300 članova ove grupe, među njima i bivšeg Berluskonijevog advokata Đankarla Pitelija. Sila koja je morala da bude upotrebljena podsetila je na devedesete godine kada je italijanska vlada morala u Napulj da šalje vojsku (oko 2000 vojnika) kako bi obuzdala Kamoru.
U januaru 2021. godine u Kalabriji se održao najveći sudski proces u istoriji protiv mafije, sa 355 osumnjičenih, preko 900 svedoka. Zgrada, koja je ranije bila pozivni centar u gradu Lamezia Terme, pretvorena je u utvrđenu sudnicu, kako bi se napravilo mesta za stotine ljudi koji će verovatno prisustvovati postupku. Nijedno suđenje mafiji u Italiji nije održano u takvim razmerama od 1980 -ih.
U jednom izveštaju američkih zvaničnika koji su se bavili suzbijanjem širenja narkotika saznali smo da su poslovi ove organizacije, koji uključuju iznude, pranje novca, i naravno trgovinu drogom pre deset godina činili 3% ukupnog GDP-ja Italije. (2013 ‘Ndrangeta je imala obrt od oko 53 milijarde eura), čime je postala najmoćniji kriminalni sindikat u Italiji, nadmašivši sicilijansku Koza Nostru i napuljsku Kamoru, zahvaljujući bogatstvu koje je akumulirala kao vodeći uvoznik i veletrgovac kokainom proizvedenim u Latinskoj Americi, i krijumčarenim u Evropu kroz Severnu Afriku i južnu Italiju.
Poput Koza Nostre i ‘Ndrangeta funkcioniše po sistemu labave konfederacije skoro 100 različitih grupa, koje se zovu cosche, odnosno familije. (ukupno oko 7000 članova u Kalabriji, a 10000 na svetu), prenosi N1.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.