Italija poslala migrante u Albaniju 1foto: BETAFOTO/(AP Photo/Vlasov Sulaj)

Italijanski vojni brod pristao je danas u albansku luku Šengđin sa osam migranata koji će biti procesuirani jer su presretnuti u međunarodnim vodama, mesec dana pošto je prva grupa vraćena jer nije prošla proces provere.

To je tek drugi transfer migranata od kada su počela sa radom dva centra za obradu zahteva za azil u Albaniji u oktobru, prema dogovoru albanske i italijanske vlade na osnovu petogodišnjeg ugovora dve zemlje da se u Albaniji mesečno smešta po 3.000 migranata koje sa mora pokupi italijanska obalska straža.

Ideja je da se u tim centrima odlučuje da li će migranti dobiti traženi azil u Italiji ili će biti vraćeni u svoje zemlje.

Italija je po planu prihvatila da primi migrante kojima se odobri azil, dok se oni čije se prijave odbiju deportuju u svoje zemlje direktno iz Albanije.

Isti brod prebacio je u Albaniju prvih 16 migranata iz Bangladeša i Egipta u oktobru. Četvoro je odvedeno u Italiju istog dana zato što su maloletnici ili imaju zdravstvene probleme.

Ostalih 12 su vraćeni u Italiju tri dana kasnije pošto su rimske sudije odbacile njihove uslove pritvore presudivši da njihove zemlje porekla Bangladeš i Egipat nisu dovoljno bezbedne da u njih budu vraćeni.

Brod italijanske ratne mornarice Libra napustio je ostrvo Lampeduzu u sredu sa osam muškraca, prema izveštajima italijanskih medija. Portparol italijanskog ministarstva unutrašnjih poslova potvrdio je da se brod uputio u Albaniju ali nije želeo da pruži dodatne informacije dok se operacija ne završi.

Italijanski mediji javili su da su od 1.200 migranta koji su stigli u Lampeduzu u protekla dva dana samo osam odraslih muškaraca koji putuju bez porodice ispunili kriterijume za odlazak u Albaniju, uključujući da dolaze iz zemalja koje se smatraju „bezbednim“ za njihovo vraćanje.

Broj ljudi koji stižu u Italiju preko migrntske rute u centralnom Sredozemlju, uglavnom iz Bangladeša, Sirije, Tunisa i Egipta pao je za 60 odsto u 2024. godini u poređenju sa 2023. godinom. Prema italijanskom ministarstvu unutrašnjih poslova do 7. novembra je 57.767 migranata stiglo morem ove godine.

Odlukom suda u Rimu skraćen je spisak zemalja koje se smatraju bezbednim po zakonu, što znači da Rim može da vrati nazad migrante iz tih zemalja koji ne dobiju azil koristeći brzu proceduru.

Italijanska premijerka Đorža Meloni osudila je prethodnu odluku suda i rekla da proglašavanjem zemalja kao što su Bangladeš i Egipat nebezbednim znači da bi takoreći svi migranti bili nepodobni za albanski program, čime taj program uopšte ne bi mogao da funkcioniše.

Italijanska kranje desničarska vlada je 21.oktobra odobrila novi ukaz čiji cilj je da se prevaziđu pravne prepreke koje su rizikovale da zakoče taj petogodišnji plan o prebacivanju migranata u Albaniju. Plan su potpisali 2023. Meloni i albanski premijer Edi Rama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari