Milanović: EU i NATO moraju da pokažu solidarnoist za Zapadnim Balkanom 1Foto: BETAPHOTO/HINA/Marko BELJAN

Predsednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je danas u Strugi da NATO i Evropska unija (EU), kao međunarodne organizacije zasnovane na zajedničkim vrednostima, moraju da pokažu solidarnost sa regionom Zapadnog Balkana.

On je na Prespa forumu za dijalog ocenio da je demokratski i prosperitetan Zapadni Balkan moguć ako region u potpunosti postane deo EU.

„Zapadnobalkanske zemlje su ostale neapsorbovane. Treba da budu apsorbovane u EU. Ovo se premnogo odužilo, ovo je ponižavajuće dug proces, proces za koji niko ko je razuman, niko ko ima dobre namere, ne može da obezbedi objašnjenje“, rekao je Mlanović, koji je svoje izlaganje počeo latinskom poslovicom „Kartagena mora biti uništena“, praveći paralelu sa Zapadnom Balkanom.

Crnogorski predsednik Jakov Milatović je u svom obraćanju rekao da proces pristupanja EU, pored tehničke komponente, treba da ima više političkog fokusa, i kao primer naveo nedavnu odluku o viznoj liberalizaciji za Kosovo.

On je dodao da Crna Gora u budućnosti može biti uspešna priča za proširenje EU i pokazati se kao pravi primer, a ne samo odraz debate, da je budućnost regiona u EU i da je sadašnje okolnosti treba iskoristiti za postizanje tog cilja.

Predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski je rekao da je rat u Ukrajini vratio fokus na geopolitiku i da je geopolitički način razmišljanja postao dominantan u EU po pitanju proširenja, saopštila je pres služba vlade u Skoplju.

Ako je rat u Ukrajini povod da EU vrati svoj interes za proširenje na region Zapadnog Balkana, onda se, prema rečima predsednika Pendarovskog, sasvim prirodno nameće pitanje: „Šta će biti kada se rat u Ukrajini završi?“

„Hoćemo li se vratiti uobičajenom, što znači manje pažnje prema Zapadnom Balkanu kao regionu i to ne samo u smislu proširenja“, pitao je predsednik Severne Makedonije na sesiji Prespa foruma pod nazivom „Mir i demokratija protiv rata i autokratije“.

Pendarovski je istakao da proces pristupanja EU vodi demokratskom razvoju Zapadnog Balkana i da bez nadzora EU može doći do nazadovanja, ali da dugo čekanje na članstvo u EU vodi i traženju novih alternativa i pada podrške članstvu u EU.

Predsednik Albanije Bajram Begaj je ocenio da sukobi na Balkanu mogu da budu naučene lekcije i da region ima mnogo toga da ponudi i pruži ruku svojim susedima i saveznicima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari