hamiš hardingFoto: Betaphoto (Felix Kunze/Blue Origin via AP)

Nestanak podmornice Titan na putu ka olupini Titanika bacio je svetlo na kompanije koje nude slične vrste ekstremnih ekspedicija – i na njihovu bogatu klijentelu.

Među petoro putnika podmornice Titan su dva milijardera – Hamiš Harding, 58-godišnji biznismen koji je stekao bogatstvo prodajući privatne avione i vlasnik je tri Ginisova rekorda za prethodne ekstremne aktivnosti, kao i pakistansko-britanski biznismen Šahzada Davud (48) koji je na putovanje krenuo sa svojim 19-godišnjim sinom Sulejmanom.

U jednom postu koji je u subotu objavio na Instagramu, Harding je napisao da će „konačno“ krenuti na putovanje u dubinu od 3.800 metara u četiri sata ujutro u nedelju i da će to „verovatno biti prva i jedina misija sa posadom do Titanika u 2023“.

To nije prvi put da je Harding išao na morsko dno, piše Gardijan.

On je već upravljao podmornicom koja je išla do najdublje tačke svetskih okeana – Marijanski rov – na oko 10.925 metara ispod površine Pacifika.

Osim u dubine, Harding je išao i u velike visine.

Prošle godine je bio jedan od šest ljudi koji su se nalazili na petom letu sa posadom rakete Blu oridžin nju šepard Džefa Bezosa, koja je dostigla visinu od 107 kilometara iznad Zemlje.

Takve avanture uopšte nisu jeftine.

Karte za podmornicu Titan koštaju 250.000 dolara.

Putovanje organizuje Oušngejt, kompanija posvećena istraživačkom turizmu čiji je osnivač i izvršni direktor Stokton Raš, američki multimilioner.

Raš je takođe krenuo na putovanje podmornicom Titan, kao i Pol-Anri Nargole, francuski ronilac na velike dubine, koji je bio na mestu gde se nalazi olupina već više od 30 puta i poznat je pod nadimkom „Gospodin Titanik“.

„Ovo nije zabavna vožnja za turiste, već mnogo više od toga, ovo je jedinstveno osmodnevno iskustvo“, navodi se u video snimku kojim se reklamira putovanje Titanom.

Aron Njumen, biznismen u oblasti bezbednosti softvera koji je ranije bio na putovanju do olupine Titanika preko kompanije Oušngejt kaže da to „nije vožnja u Diznilendu“ i da „postoje brojne opasnosti i mnogi izazovi“.

„To je definitivno jedna od najinteresantnijih i najjedinstvenijih stvari koje sam ikada uradio. Bio sam na Everestu, ali ovo je još posebnije, bilo je to ostvarenje sna. To će, bez sumnje, ostati najbolje iskustvo u mom životu“, dodaje on.

Putovanje u svemir košta još više.

Cena dve karte za let u Blu oridžin raketi navodno košta 2,5 miliona dolara, iako kompanija odbija da komentariše svoj cenovink.

Kompanija za svemirski turizam Virdžin galaktik ser Ričarda Bransona prodala je više od 800 karata po ceni od 450.000 dolara ljudima koji žele da lete do 80 kilometara iznad Zemlje i na nekoliko minuta dožive nultu gravitaciju.

Postoji i nekoliko kompanija koje su posvećene osmišljavanju skupih putovanja do nekih od poslednjih kutaka na svetu na kojima postoji neistražena divljina.

Patrik Vudhed, svetski rekorder u polarnim istraživanjima, je osnovao kompaniju Vajt dezert Antarktika koja vodi bogate klijente na luksuzna putovanja na južni pol, a cene se kreću do 98.500 dolara po osobi.

Vudhed je Hardinga opisao kao „neverovatnog istraživača u oblasti avijacije“ i rekao da je on više puta putovao sa njegovom kompanijom na Antarktik.

Planinar Garet Medison predvodi putovanja na Mont Everest po ceni od 93.500 dolara.

On se hvali time da, čak i na nadmorskoj visini od 8.000 metara, njegovi klijenti mogu da očekuju tuševe koji rade na gas i šefa kuhinje svetskog ranga koji sprema ti-boun stejk, jagnjeće kotlete i filete lososa.

„To definitivno nije jeftin hobi. Ali je definitivno vredan svakog centa“, rekao je Medison u jednoj epizodi američke TV emisije Tajni životi super bogatih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari