Hrvatski premijer Andrej Plenković predstavio je dodatne mere za očuvanje radnih mesta i pomoć privredi, prenosi Al Jazeera Balkans.
Među njima je podizanje iznosa minimalne plate na 4.000 kuna neto (520 evra), dok će deo preduzeća delimično ili potpuno biti oslobođen od poreskih obaveza za april, maj i juni. Reč je o daljnjem suzbijanju krize zbog pandemije virusa korona, „najveće krize koje pamte svet, Evropa i Hrvatska poslednjih godina“, kazao je Plenković na konferenciji za medije nakon sednice užeg kabineta Vlade.
„Za nas nema nikakve sumnje, reč je o najvećoj krizi od Domovinskog rata i verujem da ćemo svi skupa, kad prođe neko vreme, ovaj mesec, mart 2020. godine, pamtiti definitivno kao najzahtevniji mesec koji smo uopšte proživeli u ovom milenijumu“, poručio je premijer Hrvatske.
Plenković je ponovio je da je cela Hrvatska „u ratu protiv virusa korona, panike i društveno-ekonomskih posledica ove pandemije na radna mesta, firme i celu ekonomiju“. Ocenio je da je „situacija teška, a najveći problem je neizvesnost, jer niko ne može proceniti koliko će ona trajati“.
Plenković je najavio da se predlaže da postojeća mera isplate minimalne plate od 3.250 kuna (426 evra), koju već koristi 65.000 firmi za 400.000 radnika za mart, april i maj bude dignuta na 4.000 kuna neto po radniku.
Ujedno, država će preuzeti teret plaćanja doprinosa, što na 4.000 kuna neto iznosi još otprilike 1.460 kuna (191 evro), dakle, ukupno 5.460 kuna (oko 716 evra). Ta mera za april i maj, kao i mart, iznosi 8,5 milijardi kuna (1,1 milijardi evra), rekao je premijer, napomenuvši da se ta mera može koristiti pod uslovom da poslodavci zadrže radna mesta.
Druga mera ide prema preduzećima kojima je rad onemogućen ili znatno otežan i koja će delimično ili potpuno biti oslobođena poreskih obaveza za april, maj i juni.
Reč je o porezu na dobit, dohodak te doprinosima, najavio je Plenković. Firme koje imaju pad prihoda između 20 i 50 odsto, kao i dosad, imaju pravo na odgodu i otplatu na rate do 24 meseca bez kamata. One koje imaju manje od 20 posto pada prihoda dovoljno su čvrste da iznesu krizu, naveo je.
Treći element mera odnosi se na plaćanje PDV-a, koje će moći biti odloženo sve dok ne budu naplaćeni izdati računi, kao što to sada važi za male preduzetnike.
Hrvatski premijer je izjavio i da će država biti maksimalno štedljiva i ići će se na izvršavanje samo nužnih rashoda. U sektoru poljoprivrede najavio je da će se ići na to da proces nabavke za javne naručioce bude u korist domaće poljoprivredne proizvodnje, odnosno da najmanje 60 posto poljoprivredno-prehrambenih proizvoda bude iz Hrvatske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.