Ministar koji dolazi sa puno "prtljaga": Ko je Dejvid Kameron, nekadašnji premijer, a sada novi šef britanske diplomatije? 1Foto:EPA-EFE/ANDY RAIN

Premijer Riši Sunak je „snažan i sposoban lider“, iako se možda nisam slagao sa nekim njegovim pojedinačnim odlukama, izjavio novi ministar spoljnih poslova Velike Britanije Dejvid Kameron koji je, nakon višegodišnje političke pauze, ponovo vraćen na političku scenu Britanije.

Dodao je da želi da bude deo „najjačeg mogućeg tima“ uoči opštih izbora u Britaniji (januar 2025.).

„Iako sam bio van politike poslednjih sedam godina, nadam se da će mi moje iskustvo, kao lidera konzervativne stranke tokom 11 godina i šest godina koliko sam bio premijer, pomoći da budem od koristi premijeru. Želim da mu pomognem da omogući bezbednost i prosperitet koji su našoj zemlji potrebni“, naveo je Kameron na svom nalogu na mreži X.

Istakao je da su diplomatske i obaveštajne službe među najvrednijim „dobrima te vrste“ u svetu.

Iste večeri po imenovanju za šefa britanske diplomatije Kameron je razgovarao sa svojim američkim kolegom Entonijem Blinkenom.

Razgovarali su, kako je objavljeno na stranici minisitasrtva na platvormi X o „sukobu na Bliskom istoku, pravu Izraela na samoodbranu i potrebi za humanitarnim pauzama kako bi se omogućio siguran prolaz pomoći u Gazu“.

Oni su takođe izrazili stalnu podršku „Ukrajini u njenoj borbi protiv ruskog ilegalnog agresorskog rata. I ponovio snagu i dubinu odnosa između Velike Britanije i SAD“.

Imenovanje Kamerona je iznenadilo britansku javnost. Posmatrači političkih prilika ističu pak da je nevolja kada je Sunak kao „rešenje za probleme vlade“ imenovao Kameruna. Predviđa se da će vlada izdržati maksimalno do godine dana.
Upućuje se da Kameron dolazi „sa puno prtljaga“.

Prvo, piše CNN, je nesto što mu mnogi u britanskoj politici još nisu oprostili. Najpre, to što je 2016. raspisao referendum o Bregzitu, ubeđujući svoje kolege svetske lidere da će pobediti strana koja je zagovaral ostanak u Britanije u EU da bi čim su objavljeni rezultatzi referenduma podneo ostavku na funkciju.

Kameron je bio u središtu skandala kada je otkriveno da je lično lobirao kod Sunaka, tadašnjeg Džonsonovog ministra finansija, da obezbedi vladina sredstva kako bi sprečio kolaps kompanije Greensill Capital za finansijske usluge za koju je radio tokom pandemije Covid-19.

Njegovi zahtevi su odbijeni.

Neki sa desne strane političkog spektra ga smatraju neprijateljem. Pre nego što je postao lider stranke 2005. i premijer 2010. godine, Kameron je smatran da je modernizator.

Ubrzo nakon što je postao lider stranke 2006. održao je govor u kome je sugerisao da se ne treba bojati mladih ljudi koji nose dukserice već im treba pokazati više ljubavi.

Jednom se slikao kako grli pse rase haski da dokaže svoje zelene akreditive.

Od 2010-2015 vladao je u koaliciji sa centrističkim, proevropskim liberalnim demokratama. Mnogi od njegovih desničarskih poslanika zamerali su mu što više vremena provodi sa liberalnim demokratama.

Danas, pak, neki konzervativci veruju da je Kameronovo imenovanje dobra ideja, te da „pokazuje da je stranka spremna da ponovo bude ozbiljna i zrela“. Ali, oni će verovatno biti u manjini, a jedan ministar u kabinetu je rekao za CNN da je to dokaz da je stranka potpuno bez ideja.

Sa 44 godine, koliko je imao 2010. kada je imenovan za premijera (šest meseci mlađi nego što je bio Toni Bler kada je 1997. stupio na funkciju predsednika vlade) Dejvid Kameron je bio najmlađi premijer Britanije do tada. Tokom njegova mandata održana su dva velika referenduma, o nezavisnosti Škotske i izlasku Britanije iz EU, verovatno jedan od najznačajnijih događaja u istoriji ove zemlje.

Uprkos nekoliko nesuglasica, sa preminulom britanskom kraljicom Elizabetom posebno se zbližio kada je objavljeno da je Škotska glasala da ostane deo Ujedinjenog Kraljevstva.

Takođe je blisko sarađivao sa njom na velikoj promeni zakona o primogenituri, ažurirajući ga kako bi se omogućilo starijim sestrama da se popnu na tron pre mlađe braće uoči rođenja prvog deteta princa i princeze od Velsa 2012.

Rođen je 9. oktobra 1966. kao treće od ukupno četvoro dece u porodici koja ima dugu istoriju u domenu finansija. Osim toga, ne krije svoje „kraljevsko poreklo“ budući da je potomak Vilijama IV, te je daleki rođak kraljice Elizabete.

Obrazovanje je sticao na najprestižnijim britanskim univerzitetima Itonu i Oksfordu na kojima je kao jedan od najboljih studenata diplomirao na političkim naukama, filozofiji i ekonomiji.

Kolege sa fakulteta pamte ga kao nekog ko je izbegavao politiku, jer je pre svega želeo dobro da se zabavi. Bio je kapiten teniskog tima i član studentskog kluba, koji je bio na lošem glasu zbog neprimerenog vladanja i problema sa alkoholom.

Kada se govori o tom periodu njegovog života, često se dovodi u vezu sa konzumiranjem narkotika i to je epizoda o kojoj nerado govori.

Nakon završetka studija, pošto je nakratko zaplovio vodama novinarstva i bankarstva, počinje da radi za Konzervativnu partiju da bi 2001. ušao u Parlament.

I pre nego što je 2005. izabran za lidera konzervativaca sebe je video na Blerovoj poziciji. Bio je i ministar obrazovanja vlade u senci, a uzor mu je nekadašnja konzervativna premijerka Margaret Tačer.

Prijatelji ga opisuju kao duhovitog, ali samokritičnog čoveka, koji je u velikoj meri posvećen porodici. Sa suprugom Samantom, engelskom biznismenkom, koja je takođe aristokratskog porekla, ima četvoro dece.

Kameronu se pripisuje da je skovao frazu „Postoji tako nešto kao što je društvo, to jednostavno nije isto što i država“. Ovo je nekoliko puta izgovorio uključujući i u svom pobedničkom govoru nakon pobede na izborima za vođstvo konzervativaca 2005. Fraza se posmatra kao replika na čuveni komentar Margaret Tačer da „ne postoji takva stvar“ kao što je društvo.

Samanta i Dejvid Kameron su članovi grupe Čiping Norton (grupa poznanika iz medija, politike i šou-biznisa koji imaju kuće u blizini grada Čiping Norton u Oksfordširu, Engleska.

Grupa je privukla pažnju medija nakon skandala oko hakovanja telefona News International, koji je direktno uključio članove grupe.

Njihov prvenac Ivan koji je od rođenja bio bolestan umro je u februaru 2009. Jednom prilikom je kazao da vodi da sluša Boba Dilana i „indi rok“. Jedan od omiljenih filmova mu je „Kum“, a najviše voli da jede povrće i dinstanu jagnjetinu uz kriglu dobrog piva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari