Trećina Pakistana je pod vodom nakon što su poplave istorijskih razmera pogodile zemlju, rekla je ministarka za pitanja klime Šeri Rehman.
Bujice su odnele puteve, kuće i letinu, ostavivši iza sebe pustoš širom Pakistana.
„Sve je jedan veliki okean, nema suvog zemljišta za ispumpavanje vode“, rekla je Rehman, nazvavši to „krizom nezamislivih razmera“.
Od kada je počela sezona monsuna u junu, život je izgubilo najmanje 1.136 ljudi, saopštili su zvaničnici, preneo je BBC.
Ovogodišnje letnje kiše su najobilnije u poslednjih deset godina, za šta vlada krivi klimatske promene.
„Trenutno je bukvalno trećina Pakistana pod vodom, čime su pređene sve granice, sve norme koje smo videli u prošlosti“, rekla je Rehman za AFP, preneo je BBC. „Ovako nešto nismo nikada videli.“
Od do sada registrovanih smrtnih slučajeva, 75 je zabeleženo u poslednja 24 sata, rekli su juče zvaničnici, dodajući da se očekuje da broj umrlih raste.
Šef pakistanske diplomatije Bilaval Buto-Zardari je rekao za BBC da se pretpostavlja da su trećina poginulih u poplavama deca.
Prema proceni zvaničnika, istorijskim poplavama je pogođeno više od 33 miliona Pakistanaca, što je svaki sedmi građanin.
Obilne bujice u Dolini Svat na severu zemlje su odnele mostove i puteve, zbog čega su odsečena cela sela.
Izdato je naređenje da se hiljade ljudi koji žive u planinskom području evakuišu, ali nadležni imaju problem da dođu do onih koji su zaglavljeni bujicama čak i uz pomoć helikoptera.
„Sela nestaju jedno za drugim. Milioni kuća su uništeni“, rekao je premijer Šehbaz Šarif u nedelju nakon što je helikopterom obišao područje.
Oni koji su uspeli da pobegnu su u jednom od krcatih improvizovanih kampova širom zemlje.
„Živeti ovde je užasno. Naše samopoštavanje je na zalogu“, rekao je za AFP Fazal Malik, žrtva poplave, koji je smešten u školi koja se koristi kao smeštaj za oko 2.500 evakuisanih građana u provinciji Hiber-Pahtunhva na severozaadu zemlje.
Najgore pogođene su provincije kao što su Sind i Belučistan, ali je situacija loša i u planinskim regionima u Hiber Pahtunhvi.
Ovogodišnji monsuni se mogu uporediti sa destruktivnim poplavama koje su pogodile zemlju 2010. godine, koje su bile najsmrtonosnije u istoriji Pakistana. Tada je život izgubilo više od 2.000 ljudi.
Takođe rastu zabrinutosti zbog potencijalnih troškova ponovne izgradnje, a pakistanska vlada je apelovala za finansijsku pomoć na humanitarne agencije, prijateljske zemlje i međunarodne donatore.
„Prema veoma ranim, preliminarnim procenama, šteta je velika, veća od deset milijardi dolara“, rekao je za Rojters ministar za planiranje Ašan Ikbal.
Gotovo polovina prinosa pamuka je uništena, a šteta je načinjena i povrću, voću i na poljima pirinča, dodao je.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.