dzenet jelenFoto: EPA-EFE/Al Drago

Američka ministarka finansija Dženet Jelen boraviće u Kini ove nedelje u novom naporu da se poboljšaju odnosi dve zemlje koji su zbog niza pitanja na najnižem nivou u poslednjih nekoliko decenija.

Ulozi posete su visoki budući da od stabilizacije u odnosima dve najveće svetske privrede zavisi i globalna ekonomija, posebno u vreme neizvesnosti, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija.

Jelen će u Kini provesti četiri dana počevši od četvrtka, 6. jula, dok dve zemlje pojačavaju napore da stabilizuju svoje turbulentne odnose, ističe Fajnenšel tajms.

Ona ide u Kinu samo nekoliko nedelja pošto je državni sekretar Entoni Blinken posetio Peking u nadi da će doprineti poboljšanju odnosa koji su u najgorem stanju od kada su ove zemlje uspostavile diplomatske odnose 1979.

Visoki zvaničnik američkog Ministarstva finansija je, međutim, upozorio da je malo verovatno da će poseta Jelen doneti „značajne pomake“.

Jelen je u aprilu rekla da Vašington želi zdrave ekonomske odnose s Kinom, ali da će odgovoriti na njene „nepoštene ekonomske prakse“, ističući da SAD žele saradnju na globalnim izazovima kao što su smanjivanja duga i klima.

SAD i Kina su u sukobu oko niza pitanja, uključujući vojnu aktivnost Pekinga oko Tajvana i nove zakone protiv špijunaže i protiv sankcija koji komplikuju posao američkim kompanijama u Kini. S druge strane, Peking optužuje SAD da se mešaju u pitanje Tajvana, nad kojim tvrdi da ima suverenitet, kao i da uvode kontrole izvoza s ciljem da se Kini onemogući pristup naprednim čipovima.

Poseta Jelen biće test mogućnosti Bajdenove administracije da unapredi odnose sa Kinom, dok sprovodi ekonomsku strategiju s ciljem da smanji oslanjanje američkih kompanija na kineske fabrike, ukazuje Vašington post, uz ocenu da će ministarka finansija u Kini morati da „delikatno diplomatski balansira“.

Tokom njenog boravka u Pekingu dve strane bi mogle da se sukobe oko planova administracije da smanji rizik trgovinskih odnosa s Kinom, oslanjajući se umesto nje na prijateljske zemlje za proizvodnju ključnih materijala, poluprovodnika, farmaceutskih proizvoda i baterija za električna vozila.

Jelen će takođe pokušati da dobije uvid u to kako se novi tim kineskog predsednika Si Đinpinga nosi sa svim većim ekonomskim izazovima.

Poseta američke ministarke poklapa se i s povećanom neizvesnošću u vezi s globalnom ekonomijom, u vreme kada posrće kineski postpandemijski ekonomski oporavak, a SAD pokušavaju da izbegnu recesiju dok obuzdavaju inflaciju, piše Njujork tajms.

Usled toga, kako ocenjuje list, poseta Jelen Kini ima visoke uloge budući da treba da pomogne u stabilizaciji problematičnih odnosa dve najveće svetske privrede.

Povećanju napetostima između dve zemlje je doprinelo otkriće kineskog špijunskog balona nad SAD ranije ove godine, kao i napori Bajdenove administracije da Kini onemogući pristup određenim osetljivim tehnologijama.

Dok s kineske strane postoje pritužbe zbog nastojanja Bajdenove administracije da ograniči zavisnost SAD od robe iz Kine, kao i ograničavanja pristupa Kine naprednoj tehnologije, Vašington je nezadovoljan oklevanjem Pekinga da pregovara o uslovima zajmova siromašnih zemlja i održavanjem bliskih ekonomskih veza s Rusijom uprkos invaziji te zemlje na Ukrajinu.

Kina je takođe izrazila nezadovoljstvo naporima SAD da preusmere lance snabdevanja iz Kine ka drugim zemljama koje Vašington smatra saveznicima.

Očekuje se da će Jelen izraziti i zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava etničkih manjina u Sinđangu.

Dok SAD i Kina ponovo počinju da razgovaraju postavlja se pitanje da li mogu da normalizuju odnose tako da izbegnu poremećaje globalne ekonomije, piše Volstrit džurnal uz ocenu da je na ulogu globalni ekonomski poredak.

Tenzije oko trgovine, tehnologije i Tajvana navele su obe zemlje da preispitaju duboke komercijalne i investicione veze koje su decenijama definisale njihove odnose, ukazuje list, dodajući da se Jelen nada da će sačuvati mnoge od tih veza, a kineski zvaničnici žele da zaustave usporavanje svoje privrede pokazujući da ostaju otvoreni za poslovanje sa Zapada.

Ulog razgovora je, kako je upozorio Međunarodni monetarni fond, moguća „fragmentacija“ svetske ekonomije na dva bloka što bi usporilo globalni rast. Ako se odnosi Vašingtona i Pekinga dodatno pogoršaju, američki zvaničnici brinu da bi Kina mogla da prekine pristup ključnoj robi kao što su komponente za električna vozila.

Poseta Jelen biće novi pokušaj rivala da zaustave silaznu spiralu u odnosima, nakon što se Blinken sastao s kineskim liderom Si Đinpingom u Pekingu u junu. Međutim, ubrzo posle toga Bajden je rekao da je Si „diktator“ što je u odnose dve zemlje unelo nove turbulencije.

S druge strane, Bajdenova administracija mesecima priprema mere s ciljem da se onemoguće neke američke investicije u kineske tehnološke sektore koji se smatraju rizikom za nacionalnu bezbednost SAD. Takođe želi da uvede dodatna ograničenja za izvoz čipova u Kinu kako bi se Pekingu otežalo razvijanje napredne veštačke inteligencije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari