Nakon što je „Havana sindrom“ registrovan među američkim diplomatama i obaveštajcima na Kubi, u Austriji, Rusiji, Kini, SAD, Nemačkoj, Vijetnamu, Indiji, Kolumbiji, prvi slučaj je najverovatnije zabeležen i u Srbiji.
CIA je nedavno evakuisala jednog obaveštajca sa simptomima koji ukazuju da postoji mogućnost da je bio žrtva „havana sindroma“.
Navodi o misterioznim napadima na američke, ali i kanadske diplomate i pripadnike snaga bezbednosti koji su pretežno raspoređeni u misijama u inostranstvu, a koji izazivaju zdravstvene probleme poput, između ostalog, glavobolje, vrtoglavice i mučnine, prvi put su se pojavili 2016. i 2017. godine, a od tada raste broj prijavljenih žrtava.
Budući da je sve još uvek enigma, tačan broj pogođenih ljudi se ne može sa sigurnošću utvrditi jer se mnogi prijavljeni simptomi ne mogu pouzdano pripisati „Havana sindromu“.
Nije tačno poznat ni izvor napada, a u naučnim krugovima i krugovima zvaničnika se iznose pretpostavke da je reč o novom tehnološkom oružju „neprijatelja“ zasnovanom na „usmerenoj energiji“. S druge strane, ima i onih koji postavljaju pitanja da li je uopšte reč o napadima.
Direktor CIA Vilijam Berns je u julu rekao da su od oko 200 američkih zvaničnika i članova njihovih porodica obolelih od „Havana sindroma“ otprilike sto službenici CIA i njihove porodice. Berns, koga je imenovao predsednik SAD Džozef Bajden kao prvog karijernog diplomatu na čelu CIA, rekao je da radi na unapređenju napora u svojoj agenciji da se utvrde uzroci sindroma i šta stoji iza njih.
On je potvrdio da je imenovao jednog iskusnog operativca koji je predvodio i potragu za Osamom bin Ladenom da upravlja istragom u vezi sa sindromom, te da je utrostručio osoblje medicinskog tima koji radi na istraživanju, piše Gardijan.
Kada se dvadesetak službenika američke i desetak kanadske ambasade u Havani razbolelo 2016. i 2017. godine, pojedini američki zvaničnici su bili navedeni na zaključak da su oni bili žrtve „soničnih napada“, te je obustavljen veći deo diplomatskih aktivnosti u zemlji. Kanada je takođe 2017. smanjila broj diplomatskog osoblja u Havani.
Međutim, naučnici zemalja nisu mogli da se usaglase u vezi s tim šta je izazvalo oboljenje kod ovih službenika.
Prema pisanju Gardijana, američka Nacionalna akadamija nauka je utvrdila da bi objašnjenje za pojavu simptoma kod američkih diplomata na Kubi i u Kini mogla da bude „usmerena energija radio-talasa“. U istraživanju, međutim, nije naveden izvor energije i u izveštaju se ne kaže da je reč o napadu.
U izveštaju dvadesetočlanog panela Kubanske akademije nauka se navodi da se pojedini zaključci ovog istraživanja „kose za zakonima fizike“, te da su „zbunjujući“ jer se u dokumentu ne navode direktni dokazi da su radio-talasi izazvali incidente u Havani i na drugim mestima“.
„Nijedan oblik energije ne može selektivno da izazove oštećenje mozga (s laserskom preciznošću) u opisanim okolnostima u kojima je došlo do navodnih incidenata u Havani“, navodi se u izveštaju kubanskih stručnjaka i dodaje da jedna od mogućnosti koja se za sada ne može odbaciti jeste „psihološka sugestija“ koja dovodi do simptoma.
Potpredsednica SAD Kamala Haris je nedavno otkazala put u Vijetnam nakon što su tamo prijavljena dva slučaja za koja se sumnja da su „Havana sindrom“.
Kako prenose agencije, među zvaničnicima američke administracije se spekulisalo da iza svega stoji Rusija, što je Moskva demantovala.
Pojedini vodeći američki naučnici, piše Gardijan, tvrde da je poslednjih godina nekoliko zemalja proizvelo prenosivo „mikrotalasno oružje“ koje izaziva oštećenje mozga. Kako se navodi, jedna američka kompanija je 2004. napravila prototip takvog oružja za potrebe mornarice.
Cilj je bio da oružje pod kodnim imenom „Meduza“ bude dizajnirano tako da stane u automobil i da izazove „privremenu onesposobljenost“ potencijalnog neprijatelja, ali s „malom verovatnoćom fatalnog ishoda i trajnih povreda“.
Međutim, nema dokaza da je istraživanje prevazišlo okvire faze u kojoj je proizveden samo prototip takvog oružja, a izveštaj o tome je uklonjen sa sajta američke mornarice.
Upućeni naučnici su rekli da je ovaj projekat obustavljen iz etičkih razloga koji zabranjuju sprovođenje eksperimenata na ljudima, ali, kako su dodali, to ne sprečava da na takvom projektu rade druge zemlje, poput Rusije i možda Kine, preneo je Gardijan.
Džejms Đordino, profesor neurologije i etike u Medicinskom centru Džordžtaun Univerziteta, a koji radi i na američkom Koledžu ratne mornarice i koji je od 2016. i savetnik Vlade SAD za pitanja neuroloških napada, je rekao da je „postalo jasno da je deo istraživanja koje je sprovodio Sovjetski Savez ponovo pokrenula Rusija i njeni satelitski izaslanici“. On je ukazao da je i Kina razvila uređaje sa „usmerenom energijom“ da bi testirala strukturu različitih materijala, s tehnologijom koja se može primeniti na proizvodnju oružja.
Đordino nije naveo detaljne informacije koje zemlje su razvile kakve vrste uređaja, ali je naveo da novo oružje zasnovano na mikrotalasima može da poremeti funkcije mozga. „To je važno i pomalo zastrašujuće za nas jer predstavlja unapređenje i sofisticiranost ove vrste instrumenata za koje se do sada nije mislilo da su proizvedeni“, rekao je Đordino.
Simptomi
Glavobolja, vrtoglavica, mučnina, zvučne senzacije, snažan pritisak na licu i glavi, gubitak pamćenja, gubitak ravnoteže, zamor, kognitivna disfunkcija, bolovi u vratu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.