Mjanmar uništava dokaze zločina nad Rohinđama 1Foto: EPA-EFE ABIR ABDULLAH

Grupe za zaštitu ljudskih prava optužuju mjanmarske vlasti da sprovode opsežnu operaciju uništavanja krucijalnih dokaza za gnusne zločine počinjene nad Rohinđa muslimanima u spornoj mjanmarskoj državi Rahin

Tako što ostatke njihovih prethodno spaljenih sela sada buldožerima sravnjuju sa zemljom. Satelitski snimci koje je Didžital gloub sa sedištem u Koloradu dostavio AP-u pokazuju da je u poslednjih nekoliko nedelja srušeno na desetine napuštenih sela i zaseoka, što je mnogo više nego što je bilo prethodno prijavljeno. Sela su paljena u avgustu prošle godine nakon što je, kako piše AP, zbog talasa nasilja i brutalne operacije čišćenja koju su sprovele mjanmarske vlasti na stotine Rohinđa prebeglo u Bangladeš.

Iako mjanmarske vlasti tvrde da je reč o obnavljanju razorenog područja, operacija je zabrinula borce za ljudska prava, koji tvrde da Vlada nastoji da uništi na desetine mesta zločina pre nego što bude sprovedena istraga. Operacija je uplašila i Rohinđe, koji smatraju da Vlada nemerno uništava ono malo što je preostalo od njihove kulture da bi gotovo onemogućila njihov povratak.

Jedna osamnaestogodišnja Rohinđa muslimanka, čije je selo sravnjeno sa zemljom, rekla je da je nedavno posetila svoj nekadašnji dom u Mjin Hlutu i da je bila šokirana onim što je tamo videla. Većina kuća je spaljena prošle godine, ali je sada „sve nestalo, ni drveće nije ostalo. Teško da mogu da prepoznam to mesto“, rekla je muslimanka koja se predstavila kao Zubairija u telefonskom razgovoru za AP. Prema njenim rečima, i ostale kuće u istom području koje su bile napuštene, ali ne i oštećene su sravnjene sa zemljom.

Mjanmarske oružane snage nisu samo optužene da su palile muslimanska sela uz pomoć budističkih grupa, već i da su izvršile masakre, silovanja i pljačkanja na širem području Rahina. Najnovija kriza u državi Rahin je izbila u avgustu nakon što su Rohinđa pobunjenici izveli niz napada bez presedana na ispostave bezbednosnih snaga. Fotografije sravnjenih sela u državi Rahin na severu Mjanmara napravljene iz vazduha prvi put su objavljene 9. februara kada je ambasador EU u Mjanmaru Kristijan Šmit objavio slike, kako je rekao, „ogromnog područja sravnjenog buldožerima“ južno od grada Maungdav, koje su napravljene iz letelice.

Satelitski snimci Didžital glouba ukazuju da je buldožerima i drugim mašinama između decembra i februara srušeno najmanje 28 sela ili zaseoka u prečniku od pedeset kilometara oko Maungdava. U pojedinim delovima raščišćenih područja timovi građevinskih radnika su podigli zgrade ili stambene strukture, kao i platforme za sletanje i poletanje helikoptera. Prema sličnoj analizi koju je juče uradio Hjuman rajts voč, buldožeri i ostale mašine su ušle u najmanje 55 sela. Slike nude važan prikaz onoga što se dešava u Mjanmaru, koji je uglavnom zatvoren za spoljni svet, piše AP. Mjanmarske vlasti zabranjuju pristup nezavisnim medijima državi Rahin.

Vlada već mesecima priča o planovima da se ponovo izgradi razoreni region. U toku su radovi na proširenju puteva, popravkama mostova i izgradnji skloništa, uključujući na desetine skloništa u ogromnom tranzitnom kampu u Taungpjou u blizini granice s Bangladešom. Kamp je otvoren u januaru za povratnike, ali još niko od izbeglica nije došao, a Rohinđe nastavljaju da beže.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari