Mladen Ivanić: Zabrana bi dolila ulje na vatru 1

Ukoliko bi Ustavni sud Bosne i Hercegovine doneo odluku o zabrani referenduma o Danu republike u Republici Srpskoj to bi bilo dodatno dolivanje ulja na vatru – kaže za Danas Mladen Ivanić, srpski član Predsedništva BiH,

On smatra da bi to bio vrhunac političke krize, jer u Ustavnom sudu BiH sede Bošnjaci i bio bi presedan da odluku o zabrani referenduma na zahtev predsednika SDA donesu članovi SDA u odorama sudija. Ja ne verujem u takvu mogućnost , kaže Ivanić i potvrđujući da će danas prisustvovati razgovorima u Beogradu.

Ivanić ne veruje da će rešenje Ustavnog suda BiH imati impllikacije po referendum, već da se one mogu pojaviti kasnije, u sprovođenju odluka tog referenduma. Na pitanje može li Skupština Republike Srpske da promeni odluku o održavanju referenduma, ukoliko Ustavni sud donese privremenu odluku o obustavljanju referenduma o danu Republike, Ivanić odgovara da ne veruje u takvu mogućnost.

Teško je poverovati da će Skupština Republike Srpske udariti na svoj dignitet i suverenitet, a odluku o otkazivanju referenduma može jedino da donese Skupština RS. Sva priča o referendumu generalno je nametnuta zahtevom Bakira Izetbegovića, lidera SDA, da se 9. januar ukine kao Dan Republike. Tada se ušlo u jednu emotivnu raspravu u kojoj je na jednoj strani bio ponos srpskog naroda, a na drugoj strani nemogućnost odustajanja bošnjačkih političara. Sa mog stanovišta oduvek je rešenje bilo da se donese zakon i da umesto Dana Republike bude proglašen Dan državnosti Republike Srpske. Na taj način bi bio zadržan formalno praznik, a formalno bi bila sprovedena i odluka Ustavnog suda“, ističe Ivanić .

Komentarišući zaključke Saveta za sprovođenje mira u BiH i njihov poziv vlastima Srpske da ne održe referendum, sagovornik Danasa kaže da kada neko kaže za koju godinu da je Dan Republike neustavan, onda će Srpska uvesti Dan samostalnosti Srpske, pa kad neko kaže da je i to neustavno, uvešće Dan srpskog jedinstva i tako u nedogled.

A predsednik Republike Srpske Milorad Dodik u izjavi za Radio RS ocenio je da Savet za implementaciju mira u BiH služi za teror nad srpskim narodom i institucijama Republike Srpske, pa je i njihov stav, povodom referenduma, po njegovom mišljenju u skladu sa takvim ponašanjem i nema značaja. On je naveo da će na današnjem sastanku u Beogradu biti reči i o primeni Dejtonskog sporazuma, odnosno ponašanju i radu visokog predstavnika za BiH, odnosno o Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim je predviđeno uvođenje visokog predstavnika i njegovoj obavezi da i Srbiji kao zemlji potpisnici dostavlja izvještaj o radu, što se, kako je ukazao, do sada nikada nije desilo.

Dodik ističe i da očekuje i detaljniju analizu rada i ponašanja visokog predstavnika. Branislav Borenović, predsednik Partije demokratskog progresa iz Banjaluke, ocenjuje da je referendum o Danu Republike legitimno pra vo svakog naroda. „To nije uvod u referendum o otcepljenju. I to nije isključivo referendum Milorada Dodika, već je on potreban građanima Srpske. Jednim jednostavnim pitanjem želimo saznati stav građana Republike Srpske o tome podržavaju li da se Dan Republike Srpske obeležava 9. januara, ili ne“, kaže Borenović za Danas, dodajući da se tu ne radi o bilo kakvoj protivustavnoj radnji.

Borenović objašnjava da je za apsolutno sprovođenje Dejtonskog sporazuma, ali da se mora znati i da je u Dejton uneta Republika Srpska sa svojim obeležjima i karakteristikama. I potpredsednik Srpske demokratske stranke Ognjen Tadić ocenio je za medije da nijedna normalna politika danas u „ovoj zemlji ne počiva na tome da gradi pretnju prema drugom ili trećem narodu. On je istakao da je sada važno da „priču o referendumu niko ne pretvori u političku priču“ i da sve zato treba dalje raditi u granicama Ustava i zakona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari