Mladi Britanci retko glasaju za desničare, evo i zašto 1Foto: EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Procenat mladih koji glasaju za desne partije najmanji je u Velikoj Britaniji, u poređenju sa drugim Zapadnim zemljama, a stručnjaci procenjuju da je razlog ekonomske prirode, odnosno činjenica da mlađa populacija u toj zemlji podnosi značajne ekonomske neprilike, prenosi Fajnenšel tajms.

U SAD je, na prošlim predsedničkim izborima 2020. godine, oko 40 odsto glasača u dvadesetim godinama glasalo za Donalda Trampa, a isto se očekuje i ove godine. Taj procenat je u Francuskoj, Nemačkoj i Španiji oko 30, dok je postotak mladih koji podržavaju konzervativnu partiju u Velikoj Britaniji na istorijskom minimumu – samo 10 odsto osoba mlađih od 40 planira da glasa za vladajuće konzvervativce.

Stručnjaci ukazuju da je najbitniji faktor za to ogroman pad društvene mobilnosti u Velikoj Britaniji, koji je mnogo teže pogodio mlade Britance nego njihove vršnjake u drugim zemljama na Zapadu.

To je u potpunosti izmenilo političke stavove mladih u toj zemlji. U prošlosti mladi Britanci su mogli da očekuju da će lakše i brže doći do vlasništva stambenih objekata, pa su njihovi politički interesi prirodno ležali u partiji koja se zalagala za niske poreze.

Istraživanja univerziteta Oksford pokazuju da su mladi u toj zemlji izgubili veru u društvenu mobilnost koju je uživala generacija njihovih roditelja.

Istraživanje koje je Fokaldata sproveo za Fajnenšel tajms pokazuje da su kulturna i ekonomska uverenja mladih Britanaca i konzervativnih glasača skoro dijametralno suprotna.

Udeo osoba od 18 do 34 godine u Britaniji koji kažu da im se „uopšte ne sviđa“ konzervativna partija, bio je stabilan na oko 20 odsto pre referenduma o EU 2016. godine, ali se u godinama nakon toga udvostručio.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari